Nedavno istraživanje otkrilo je da su kompanije nezadovoljne radnicima iz generacije Z i da bi mogle izbegavati zapošljavanje nedavnih diplomaca u budućnosti.
Generacija Z, koja obuhvata osobe rođene između 1997. i ranih 2010-ih, počinje da ulazi na tržište rada koje nije u potpunosti spremno za njih. Dok se mnogi suočavaju sa žalbama na njihovu prilagodljivost u radnom okruženju, poslodavci sve više pokazuju uzdržanost prilikom zapošljavanja ove generacije, prema izveštaju platforme za edukaciju i karijerno savetovanje Intelligent.
Ovo istraživanje, koje se zasniva na anketi sprovedenoj među skoro 1.000 menadžera za zapošljavanje, pokazalo je da je svaki šesti poslodavac nerado zapošljavao radnike iz generacije Z, uglavnom zbog njihove reputacije da se ponašaju kao „povlašćeni“ i da se lako uvrede. Više od polovine menadžera navelo je da ova generacija pokazuje slab radni moral, lošu komunikaciju, neadekvatan pristup povratnim informacijama i da generalno nije spremna za zahteve radnog mesta.
Holi Šrot, viši predavač na Haas School of Business pri Univerzitetu u Kaliforniji, objasnila je da se generacija Z previše fokusira na vannastavne aktivnosti kako bi povećala šanse za upis na fakultet, a zanemaruje sticanje radnog iskustva, što dovodi do „nerealnih očekivanja“ u vezi sa radnim mestom i odnosom sa šefovima.
„Oni [generacija Z] ne znaju osnovne veštine socijalne interakcije sa klijentima i kolegama, niti pravila ponašanja na radnom mestu,“ rekla je Šrot.
Zašto kompanije otpuštaju radnike iz generacije Z?
Oko šest od deset kompanija koje su učestvovale u anketi izvestilo je da su otpustile nedavne diplomce koje su zaposlili ove godine.
Neki od navedenih razloga uključuju nedostatak motivacije kod zaposlenih, manjak profesionalizma i loše komunikacione veštine. Hui Ngujen, savetnik platforme Intelligent, dodao je da mnogi diplomci imaju teškoće pri ulasku na tržište rada zbog velikog kontrasta u odnosu na obrazovni sistem koji je mnogo strukturiraniji.
Menadžeri za zapošljavanje su takođe prijavili da neki radnici iz generacije Z imaju probleme sa organizovanjem posla, da često kasne i da se ne oblače ili ne komuniciraju na odgovarajući način.
U zasebnom izveštaju iz aprila, otkriveno je da se radnici iz generacije Z previše oslanjaju na podršku roditelja tokom potrage za poslom. Anketa, sprovedena među skoro 1.500 mladih tražilaca posla, pokazala je da je 70% njih tražilo pomoć od roditelja prilikom traženja posla, dok je 25% čak povelo roditelje na intervjue.
Kako povećati šanse za zaposlenje?
Da bi poboljšali šanse za zapošljavanje, poslodavci ističu da su neke od najvažnijih osobina inicijativa i pozitivan stav. Takođe, vrednuju realno radno iskustvo, bilo kroz prakse ili honorarne poslove.