Veštine komunikacije i pregovaranja su “supermoć” 21. veka. Sposobnost asertivnog vođenja razgovora i diskusije u različitim ličnim i profesionalnim situacijama može biti i te kako korisno.
Kada posedujemo i stalno unapređujemo pregovaračke veštine, u prilici smo da se na pravi način zalažemo za svoje interese i pritom održimo korektne i pozitivne odnose sa drugom stranom. Niz kompetencija poput aktivnog slušanja, asertivnosti, empatije i donošenja pametnih odluka potrebno je da bismo ostvarili uspeh u svakom dijalogu. Ove veštine su dragocene u različitim profesionalnim oblastima, kao što su biznis, pravo, diplomatija, prodaja i upravljanje projektima, jer doprinose uspešnim rezultatima, poboljšanim odnosima i dugoročnoj saradnji.
No, osim u poslovnom okruženju, efikasna komunikacija je dragocena i u svim drugim vezama koje gradimo. Pročitajte kako da poboljšate svoje veštine komuniciranja i pregovaranja i tako unapredite kvalitet svog života.

Aktivno slušanje – osnova vešte komunikacije
Kada pomislimo na razgovor, važne poslovne pregovore ili diskusiju bilo koje vrste, često zaboravljamo koliko je važno da aktivno slušamo sagovornika. Obraćanje pažnje i pokazivanje istinskog interesovanja za verbalne i neverbalne znakove osobe sa kojom razgovaramo je ključno. Aktivnim slušanjem možemo prikupiti vredne informacije, otkriti osnovne interese sagovornika i negovati atmosferu saradnje koja vodi ka efikasnoj komunikaciji i rešavanju eventualnih problema.
U poslovnim pregovorima je naročito bitno da slušamo s pažnjom, jer upravo tako možemo shvatiti motive i potrebe druge strane. Iskrenim slušanjem onoga što sagovornik govori, možemo steći uvid u to koji su prioriteti i interesi i tako izgraditi strategiju za donošenje promišljenih odluka. Aktivno slušanje takođe pomaže u izgradnji odnosa i poverenja, jer pokazuje poštovanje i potvrđuje stavove i emocije osobe sa kojom razgovaramo.
Ujedno, možemo postaviti prava pitanja i dobiti sve potrebne informacije i pojašnjenja. Na ovaj način se sa uspehom izbegavaju nesporazumi i pretpostavke, a osigurava da razgovor teče nesmetano i tako da postoji razumevanje sa obe strane.
Asertivnost – razgovarati direktno i sa poštovanjem
Asertivnost je samouvereno i efikasno izražavanje nečijih misli, potreba i granica uz poštovanje prava i perspektiva drugih. Dakle, govorimo o sposobnosti komuniciranja i zalaganja za sebe, ali na način koji je jasan, direktan i pun poštovanja, bez agresivnosti ili pak preteranog prilagođavanja. Kada je reč o poslu i pregovorima sa partnerima i saradnicima, asertivnost je dobra jer omogućava pojedincima da potvrde svoje interese i ciljeve dok održavaju pozitivne odnose i kreiraju okruženje za saradnju.
Biti asertivan u pregovorima znači jasno i sa samopouzdanjem pokazati svoj položaj, ali i zabrinutosti, eventualne izazove i željene rezultate. Za tako nešto potrebno je izneti ubedljive argumente, potkrepljene dokazima. Postoje razni kursevi asertivne komunikacije, ali i edukacije i programi bazirani na neurolingvističkom programiranju, gde možete ovladati ovim veštinama. Baš se jedan od NLP aksioma zasniva na ideji da svaki čovek ima drugačije gledište na svet i da prema tome treba biti otvoren za različita gledišta i tako učestvovati u konstruktivnom dijalogu kako biste se pronašli zajednički jezik.
Asertivni pregovarači teže pristupu sa poštovanjem i kooperativnošću, zadržavajući pritom profesionalizam i uljudnost tokom pregovora. Aktivno upravljaju emocijama, slušaju sagovornika i razmatraju perspektive i interese svih uključenih strana.
Pročitajte i: Da li je moguće istovremeno biti uspešna poslovna i porodična žena?

Efikasna komunikacija kao ključ izgradnje poverenja
Komunikacija je razmena informacija, ideja i perspektiva sa sagovornikom, odnosno drugom stranom u diskusiji i pregovoru, a sve sa ciljem da se postigne međusobno razumevanje. Efikasna komunikacija je od suštinskog značaja za izgradnju odnosa, izražavanje interesa, rešavanje problema i, konačno, postizanje sporazuma koji svima koristi.
Jasna i koncizna verbalna komunikacija omogućava da svaki predlog i misao budu lako razumljivi drugoj strani. Korišćenje jezika koji je specifičan, direktan i nedvosmislen pomaže da se na minimum svetu pogrešna tumačenja i zabuna. Jasnoća u komunikaciji omogućava obema stranama da imaju zajedničko razumevanje problema i otvara put za produktivnije diskusije.
Da je moć reči velika tvrde i dokazuju mnogi uspešni ljudi. Novija istraživanja u psihologiji i kulturologiji ukazuju na značaj lingvistike na naša ponašanja, čemu u prilog stoji i čitavo učenje NLP-a, na primer. Kompletan trening za nivo NLP Practitioner pruža korisne alate i znanja koji pomažu da efikasnije komuniciramo i razumemo i sebe i druge. Između ostalog, na edukaciji možemo naučiti da pored verbalne komunikacije, značajnu ulogu igraju i neverbalni znaci i govor tela. Izrazi lica, gestovi i držanje mogu da prenesu emocije, namere i stavove. Svest o sopstvenim neverbalnim signalima i obraćanje pažnje na neverbalne znakove druge strane može pomoći da razumemo osnovne emocije i da u skladu s tim prilagodimo svoju komunikaciju. Ujedno, postajemo otvoreniji za povratne informacije i eventualna alternativna gledišta i rešenja.
Rešavanje konflikata na konstruktivan način
Kako bismo osigurali uspeh u svakoj diskusiji i pregovoru, važno je da ovladamo veštinom rešavanja sukoba. Fokus treba da nam bude na rešavanju sporova i nesuglasica koje nastaju zbog različitih interesa, vrednosti ili gledišta.
Rešavanje sukoba uključuje nekoliko ključnih elemenata među kojima su u prvom redu aktivno slušanje i efikasna komunikacija. Potrebno je da se dijalog učini bezbednim okruženjem u kome su obe strane cenjene i u prilici da izraze svoju perspektivu. Kada aktivno slušamo i empatični smo, možemo da steknemo dublje razumevanje osnovnih pitanja i emocija koje pokreću sukob.
Donošenje promišljenih odluka
Donošenje odluka uključuje procenu opcija, analizu informacija i donošenje izbora koji su u skladu sa nečijim ciljevima i interesima. U poslovnim pregovorima, ali i raspravama u privatnom životu, veštine donošenja odluka nam omogućavaju da se snađemo u složenim situacijama, razmislimo o kompromisima i na kraju odaberemo prave akcione korake.
Efikasno donošenje odluka zahteva da prikupimo i analiziramo sve relevantne informacije, ali i da razumemo interese, prioritete i ograničenja svih koji su u diskusiju uključeni. Treba razmotriti sve spoljne faktore, potencijalne benefite, kao i rizike i moguće posledice koji su povezani sa svakim izborom. Kada procenimo šta svaka odluka donosi, onda možemo da donesemo onu koja povećava šanse za najbolje rezultate koji svima odgovaraju.
U donošenju odluka neophodno je definisati jasne ciljeve i kriterijume za vrednovanje. Ovo je još jedna od tehnika koja se uči u okviru NLP obuka. Određivanje konkretnih ciljeva i koraka koji do njih vode u velikoj meri olakšavaju ne samo komunikaciju, već i svako ponašanje i akcije. Na kraju, ne treba zaboraviti i na to da transparentno i dobro komunicirano donošenje odluka gradi poverenje i pomaže da se stvori okruženje u kome je svaka strana u razgovoru cenjena i vrednovana.
Suština uspešnih dijaloga, rasprava i pregovora i jeste u usmerenosti na rešenja, u osmišljavanju ideja i podsticanju kreativnog razmišljanja. Upravo se na ovaj način dolazi do inovativnih predloga i zamisli koje zadovoljavaju vaše kriterijume i standarde, kao i vašeg sagovornika. Zajedničkim rešavanjem problema neizostavno se širi spekar mogućnosti i povećaju šanse za dogovore koji su dobitni za sve.