Naučnici NASA-e pronašli su fascinantne tragove potencijalnog života na planeti udaljenoj preko 100 svetlosnih godina.
DMS – Ključni molekul za život
Teleskop James Webb Space Agency, vodeći NASA-in istraživački instrument, otkrio je molekul po imenu dimetil sulfid, ili DMS, na dalekoj planeti. Ono što ovaj pronalazak čini posebnim jeste činjenica da se DMS na Zemlji može proizvesti isključivo od strane živih organizama, prema izveštaju BBC.
Zemaljski paraleli: Fitoplankton i DMS
Profesor Nikku Madhusudhan sa Univerziteta u Kembridžu, koji je vodio istraživanje, istakao je: „Na Zemlji, DMS se proizvodi samo od strane života. Veći deo njega u Zemljinoj atmosferi potiče od fitoplanktona u morskim okruženjima.“
Prekretnica u astronomiji
Ovo otkriće predstavlja revolucionarni trenutak u astronomiji, jer je prvi put da su astronomi detektovali mogući DMS na planeti koja orbitira oko daleke zvezde.

Više indikacija na život
Pored DMS-a, istraživači NASA-e su takođe identifikovali prisustvo metana i CO2 u atmosferi ove planete. Ovi znakovi upućuju na mogućnost postojanja vodenog okeana na planeti.
Planeta K2-18b: Dom potencijalnog života
Planeta K2-18b, koja se nalazi udaljena oko 120 svetlosnih godina od nas, gotovo je devet puta veća od Zemlje. Već je ispunila ključne kriterijume koji se traže prilikom procene da li planeta može podržavati život, uključujući odgovarajuću temperaturu, prisustvo ugljenika i mogućnost postojanja tečne vode.
Velika mogućnost i odgovornost
Potvrda prisustva DMS-a na ovoj planeti predstavljala bi „veliki korak“, kako kaže Madhusudhan za BBC. Ipak, istraživači priznaju da će biti potrebno dodatno istraživanje kako bi se tačno utvrdilo postojanje ovog molekula i potencijalnog života.

Svemirski „detektivi“
Teleskop James Webb Space Agency analizira daleke planete tako što proučava svetlost koja prolazi kroz njihovu atmosferu, otkrivajući hemijske karakteristike molekula. Ova metoda omogućava dublje razumevanje kompozicije planeta.
Optimizam u potrazi za vanzemaljskim životom
Iako ostaje oprezan, dr. Robert Massey, istraživač i zamenik direktora Kraljevskog astronomske društva u Londonu, izražava uzbuđenje zbog ovog mogućeg otkrića. On ističe da se polako približavamo trenutku kada bismo mogli dobiti odgovor na veliko pitanje o postojanju vanzemaljskog života.
Znanje o svemiru se širi, a ovo otkriće postavlja temelje za uzbudljive buduće istraživačke napore u potrazi za znakovima života izvan Zemlje.