Kako se NASA priprema za dugotrajne misije na Mesec i Mars u korist svih, koncept uzgajanja staništa koji je agencija izabrala u sredu mogao bi pomoći u „uzgajanju“ domova koristeći gljive za buduće istraživače. Tim istraživača iz NASA Ames istraživačkog centra u Silikonskoj dolini u Kaliforniji dobiće nova sredstva u okviru programa NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) kako bi unapredili svoja istraživanja o staništima.
NIAC nagrada faze III će obezbediti 2 miliona dolara tokom dve godine za nastavak razvoja tehnologije projekta Mycotecture Off Planet u pripremi za moguću buduću demonstracionu misiju. Rad vodi Lynn Rothschild, viši istraživač u NASA Ames.
„Kako se NASA priprema da istražuje dalje u kosmos nego ikada pre, biće potrebne nove nauke i tehnologije koje još ne postoje,“ rekao je administrator NASA-e Bill Nelson. „NASA-in tim za svemirske tehnologije i program NIAC otključavaju vizionarske ideje – ideje koje čine nemoguće, mogućim. Ovo novo istraživanje je korak napred u našoj Artemis kampanji dok se pripremamo da se vratimo na Mesec da živimo, učimo, izmišljamo, stvaramo – a zatim krenemo na Mars i dalje.“
Neka staništa, kao što su lenderi i roveri, biće isporučena na planetarne površine. Međutim, tim projekta mycotecture razvija tehnologije koje bi mogle „uzgajati“ staništa na Mesecu, Marsu i dalje koristeći gljive i podzemne niti koje čine glavni deo gljiva, poznate kao micelijum. Uz ovaj razvoj, istraživači bi mogli putovati sa kompaktnim staništem izgrađenim od laganog materijala koji sadrži uspavane gljive. Dodavanjem vode, gljive mogu potencijalno rasti oko tog okvira u potpuno funkcionalno ljudsko stanište, dok su bezbedno zatvorene da ne kontaminiraju okolinu.
„Posvećeni smo unapređenju tehnologija za transport naših astronauta, smeštaj naših istraživača i omogućavanje vrednog istraživanja,“ rekao je Walt Engelund, zamenik administratora za programe u Direktoratu za misije svemirske tehnologije u NASA štabu u Vašingtonu. „Investiramo u ove tehnologije tokom celog njihovog životnog ciklusa, prepoznajući njihov potencijal da nam pomognu da postignemo naše ciljeve – koristeći industriji, našoj agenciji i čovečanstvu.“
Mycotecture projekat bi mogao omogućiti novi, višekratni materijal za konstrukciju u svemiru, smanjujući masu i štedeći resurse za dodatne misijske prioritete. Dokaz koncepta za ovu tehnologiju je demonstriran kroz ranije NIAC nagrade. Tim je kreirao više kombinacija biokompozita na bazi gljiva, izradio prototipove, testirao materijale u planetarnom simulatoru, evaluirao poboljšanja uključujući inkorporaciju zaštite od radijacije i nacrtao detaljne dizajne mesečevih staništa na bazi micelijuma. Ovaj projekat takođe ima primene na Zemlji pored primena na drugim svetovima. Micelijum bi mogao biti korišćen za filtraciju vode i sisteme koji ekstrahuju minerale iz otpadnih voda.
Od istraživanja ljudi u dubokom svemiru do naprednog pogona i robotike, NASA ima za cilj da promeni moguće podržavajući istraživanja svemirskih tehnologija u ranoj fazi koja bi mogla radikalno promeniti budućnost.
„Mycotecture Off Planet je primer kako napredni koncepti mogu promeniti način na koji zamišljamo buduće istraživačke misije,“ rekao je John Nelson, izvršni direktor NIAC programa. „Kako NASA započinje novu eru svemirskog istraživanja, NIAC pomaže agenciji da postavi neophodne temelje za oživljavanje inovativnih vizija.“
Rad pod nagradom faze III će omogućiti istraživačkom timu da optimizuje svojstva materijala. Takođe će omogućiti timu da napreduje ka testiranju u niskoj Zemljinoj orbiti. Buduće primene ovog projekta bi mogle uključivati integraciju u komercijalne svemirske stanice ili infuziju u misije na Mesec sa krajnjim ciljem korišćenja na Marsu.
NASA Innovative Advanced Concepts podržava vizionarska istraživanja u ranoj fazi kroz više progresivnih faza studija. U januaru 2024. godine, NASA je objavila 19 predloga odabranih za fazu I i fazu II. Direktorat za misije svemirske tehnologije NASA-e, koji je odgovoran za razvoj novih prelomnih tehnologija i sposobnosti koje su agenciji potrebne za ostvarenje svojih trenutnih i budućih misija, finansira aktivnosti NIAC.