Nemačka je postavila novi standard u evropskoj industriji baterija otvaranjem prve rafinerije litijuma na kontinentu. Kompanija „AMG Litijum“ otvorila je ovo ključno postrojenje u Biterfeld-Volfenu, čime je učinila značajan korak ka smanjenju zavisnosti Evrope od uvoza sirovina za proizvodnju baterija.
Rafinerija je izgrađena za nešto više od dve godine i koštala je oko 140 miliona evra. Ova moderna rafinerija ima kapacitet da godišnje proizvodi 20.000 tona litijum hidroksida, što je dovoljno za proizvodnju baterija koje mogu pogoniti 500.000 električnih vozila.
Povećanje Kapaciteta i Održivost
Većina litijuma za ovu fabriku stići će iz Brazila, gde će se sirovina pretvoriti u litijum hidroksid kompatibilan sa baterijama. Ovaj ključni materijal je od suštinskog značaja za proizvodnju baterija za električna vozila (EV), koje postaju sve popularnije kao deo globalnog prelaska na zelenu energiju.
Generalni direktor „AMG Litijum“ Stefan Šerer naglasio je da „ako želite i određene performanse i domet tokom vožnje, onda je litijum-jonska baterija jednostavno nenadmašna“. Ovaj tip baterija je već standard u većini hibridnih i električnih vozila, što potvrđuje njegovu važnost u sektoru elektromobilnosti.
Akcioni Plan EU i Budućnost
Ova investicija dolazi kao deo šireg Akcionog plana EU za kritične sirovine, koji je predstavljen 2020. godine. Plan ima za cilj da smanji zavisnost Evrope od spoljnih izvora snabdevanja i da podrži održivost evropske industrije.
U budućnosti, rafinerija će proširiti svoje aktivnosti i na litijum iz evropskih rudnika. Planovi uključuju uključivanje sirovina iz Portugala i planine Ercgebirge (Krušne Hori) koja se nalazi na granici između Češke i Nemačke. Ova strategija će doprineti većoj autonomiji Evrope u proizvodnji baterija i smanjiti njen ekološki otisak.
Otvaranje rafinerije u Nemačkoj predstavlja značajan korak ka jačanju evropske proizvodnje baterija i podršci prelasku na električna vozila, što će imati dugoročne koristi za održivu mobilnost na kontinentu.