Nemački proizvođači suočavaju se sa ozbiljnom ekonomskom krizom koja je izazvala značajnu zabrinutost u sektoru. Hans Beckhoff, vlasnik Beckhoff Automation, kompanije koja proizvodi automatizovane kontrolne sisteme, kaže da u svojih 44 godine poslovanja nije video krizu kao što je ova. „Obično možete očekivati krizu otprilike svakih pet do osam godina,“ kaže gospodin Beckhoff. „Ovaj put je to strahovit pad, zaista dubok.“
Beckhoff Automation je deo čuvenog nemačkog Mittelstand-a, visoko specijalizovanih malih i srednjih preduzeća koja čine 99% nemačkih kompanija i pružaju oko 59% radnih mesta. Ova preduzeća su dugo bila kičma nemačke ekonomije, ali se sada suočavaju sa nizom problema.

Uzroci krize
Jedan od glavnih uzroka krize su značajni skokovi cena energenata nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine. Pored toga, rastuća inflacija i povećana konkurencija iz Kine dodatno su pogoršali situaciju. Kompanije se takođe suočavaju sa zastarelom infrastrukturom, kao što je železnička mreža, mostovi i putevi, koje državna televizija Deutsche Welle opisuje kao „stare i propadajuće“.
Drugi problem je težak birokratski teret na nacionalnom i evropskom nivou, kao i nedosledno donošenje odluka vlade u Berlinu. „Poslednje tri godine nisu bile lake u Nemačkoj,“ kaže Joachim Ley, izvršni direktor kompanije Ziehl-Abegg. „Ono što nam zaista treba je pouzdano donošenje odluka umesto okretanja za 180 stepeni.“

Uticaj na automobilsku industriju
Nemački proizvođači automobila, kao što su Volkswagen, Mercedes-Benz i BMW, suočavaju se sa padom potražnje u Kini, koja je tradicionalno bila ključno tržište za nemačke premium marke. Volkswagen, najveći poslodavac u privatnom sektoru Nemačke, preti zatvaranjem domaćih postrojenja prvi put u svojoj 87-godišnjoj istoriji, što bi moglo rezultirati gubitkom desetina hiljada radnih mesta.
U oktobru, Volkswagen je izvestio o padu profita za treće tromesečje od 64% u odnosu na prethodnu godinu, pretežno kriveći pad potražnje iz Kine. Mercedes-Benz je izvestio o padu od 54% tokom istog perioda, a BMW je takođe izdao upozorenja o profitu, oba takođe navodeći smanjene narudžbine iz Kine.

Povećanje konkurentnosti
Frederike Beckhoff, menadžer korporativnog razvoja u Beckhoff Automation, kaže da proizvođači automobila i širi nemački proizvodni sektor moraju povećati svoju konkurentnost. „Zaista mislim da produktivnost moramo shvatiti vrlo ozbiljno,“ kaže ona.
Dr Klaus Günter Deutsch, šef istraživanja industrijske i ekonomske politike u Federaciji nemačke industrije (BDI), veruje da će „mnogo zavisiti od toga da li ćemo biti u stanju da podignemo nivoe inovacija mnogo brže, bolje i doslednije širom Evrope.“

Zaključak
Iako je gubitak radnih mesta i restrukturiranje na domaćem terenu bolan proces za nemačke proizvođače, kao što su Volkswagen i hemijska firma BASF, gospodin Beckhoff veruje da bi ovaj reality check mogao biti zdrav na duže staze. „Mislim da je dobro za nemačku industriju što Volkswagen nailazi na neke probleme jer će to povećati motivaciju,“ kaže on. „Konačno je shvaćeno da stvarno moramo nešto da uradimo. Šta je Winston Churchill rekao? Nikada ne propuštaj dobru krizu!“
Iako postoji nada za pozitivnu transformaciju u proizvodnom sektoru na duže staze, kratkoročni izgledi će i dalje biti izazovni. Ko god formira sledeću nemačku vladu, moraće da donese teške odluke.