Građani Nemačke suočeni su s novim talasom prevara koje ciljaju na njihove račune za energiju. Naime, prevaranti koriste SMS poruke kako bi žrtve naveli da potpišu skupe ugovore za snabdevanje energijom, lažno se predstavljajući kao legitimni pružaoci usluga. Ova metoda prevarantima omogućava da nesumnjičave korisnike uvere da je ponuda hitna i povoljna, ali zapravo ih vodi do velikih troškova i gubitaka.
Mehanizam prevare je jednostavan, ali efikasan. Prevaranti šalju SMS poruku u kojoj tvrde da dolazi od renomiranih energetskih kompanija, navodeći kako se trenutni ugovor bliži kraju ili da se nudi posebna promocija za nove korisnike. Poruka često uključuje link ili kontakt broj, uz napomenu da je neophodno hitno delovanje kako bi se izbegli prekidi u snabdevanju ili iskoristile navodne povoljnosti. Kada potencijalna žrtva klikne na link, ona nesvesno prihvata nove ugovorne uslove koji su značajno skuplji od uobičajenih tarifa.
Regulatorne agencije u Nemačkoj već su uočile porast ovakvih prevara i pozivaju građane da budu oprezni. Energetske kompanije su takođe uključene u podizanje svesti javnosti, upozoravajući korisnike da pažljivo proveravaju svaku komunikaciju pre nego što pristanu na bilo kakve promene ugovora. Preporučuje se da se, u slučaju sumnje, direktno kontaktira kompanija putem zvaničnih kanala, kako bi se proverila validnost ponude.
Ono što dodatno otežava situaciju jeste činjenica da prevaranti koriste sofisticirane tehnike prikrivanja identiteta. Oni se služe lažnim brojevima telefona i email adresama koje izgledaju verodostojno, što dodatno zbunjuje korisnike. Stručnjaci za cyber bezbednost upozoravaju da je ovo samo jedna od mnogih prevara koje postaju sve češće, posebno u vreme kada cene energenata rastu, a ljudi traže načine da uštede.
Osim što građane dovodi u finansijske poteškoće, ova prevara može imati i dugoročne posledice, budući da su novi ugovori često vezani za duge periode, a izlazak iz njih može biti složen i skup. Ukoliko korisnici ne budu oprezni, mogli bi završiti sa ugovorima koji im nameću visoke mesečne troškove za energiju, bez mogućnosti povoljnih promena.
Vlasti u Nemačkoj aktivno rade na praćenju i suzbijanju ovih prevara, ali pozivaju građane da budu prva linija odbrane i da ne nasedaju na sumnjive poruke. Takođe, apeluje se na sve da prijavljuju sumnjive aktivnosti, kako bi se prevaranti brže identifikovali i zaustavili.
Kako se energetska kriza u Evropi nastavlja, očekuje se da će slične prevare postajati sve učestalije. Prema mišljenju eksperata, najbolja zaštita od ovakvih prevara jeste edukacija građana, koji moraju biti svesni da ništa nije hitno kada su u pitanju ugovori o snabdevanju energijom i da je uvek moguće proveriti verodostojnost ponude pre nego što se pristane na bilo kakve uslove.