Godinu dana nakon razornih poplava, razrušena područja polako dobijaju svoj stari izgled, ali posla i izazova još uvek ima mnogo, dok lokalno stanovništvo sa strahom posmatra nebo na svaku lošu prognozu. Neposredno pred godišnjicom katastrofe, priroda je još jednom pokazala svoju snagu.
U opštinama koje su najviše pogođene elementarnom nepogodom 3. i 4. avgusta prošle godine, još uvek rade građevinski strojevi koji obnavljaju uništenu infrastrukturu, čiste se vodotoci, povremeno se sprovode volonterske akcije čišćenja, dok stanovnici najviše oštećenih kuća dobijaju konačne odluke o tome da li će se morati seliti, kao i procene vrednosti svojih uništenih domova. O trenutnom stanju, napretku obnove, glavnim izazovima i planovima za budućnost razgovarali smo godinu dana nakon najveće prirodne katastrofe u istoriji Slovenije sa gradonačelnicama i gradonačelnicima tri najviše pogođene opštine – gradonačelnicom Črne na Koroškem Romanom Lesjak, gradonačelnikom Luča Klavdijem Strmčnikom i gradonačelnikom Šoštanja Borisom Goličnikom.
„Smatram da je bilo urađeno mnogo od poplava, posebno u poređenju sa sličnim poplavama koje su pogodile naše krajeve 1990. godine. Zahvala za to ide i državi – mislim na vladu, ministarstva i druge službe – za brz odgovor i pre svega finansijsku pomoć koju smo dobili kao avans za sprovođenje preliminarnog programa,“ izjavio je gradonačelnik Luča. „Danas su glavni vodotoci očišćeni i omogućuju odgovarajuću protočnost, takođe postoji i mesto za odlaganje nanosa. Na opštinskim putevima neprestano radimo punom parom i većina puteva je popravljena do te mere da su normalno prohodni, ali nisu još uvek u stanju kao pre poplava,“ objasnio je Strmčnik.
„Do sada je država ispunila sve što je dogovoreno. Verovatno je zavisno i od svake opštine kako se uhvatila u koštac sa ovom sanacijom,“ komentarisao je trenutno stanje gradonačelnik Šoštanja Boris Goličnik. „Nas je pogodilo više od 300 klizišta, i sada godinu dana radimo i saniramo. Ogromno, zaista ogromno truda i energije ulažemo u obnovu. Praktično na svakih nekoliko kilometara u opštini stoje građevinski strojevi. Država čisti i uređuje vodotoke, mi saniramo puteve, vodovode, mostove i naravno klizišta,“ opisao je trenutno stanje.