Android uređaji su postali središnji dio našeg svakodnevnog života, omogućavajući nam pristup raznim aplikacijama i funkcijama koje olakšavaju našu svakodnevicu. Međutim, neke aplikacije mogu negativno uticati na performanse vašeg Android uređaja, usporavajući ga i „gušeći“ njegove resurse. Srećom, postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste izbegli ovaj problem i poboljšali performanse svog uređaja.
Kada na svoj Android pametni telefon instalirate veliki broj aplikacija, često se dešava da uređaj postane zagušen, a ukoliko se stare aplikacije ne ažuriraju postaju i bezbednosni problem. Ponekad je potrebno da izdvojite malo vremena kako biste sredili svoj uređaj i obrisali aplikacije koje ne koristite. Evo nekoliko kategorija aplikacija, koje vjerovatno skupljaju prašinu u vašem uređaju i koje bi trebalo da obrišete.
Aplikacije koje su unapred instalirane
Bloatware je naziv za aplikacije koje proizvođači telefona unapred instaliraju na svoje uređaje, a u velikom broju slučajeva se radi o paketima uglavnom nepotrebnog softvera. Ukoliko imate unapred instalirane aplikacije koje vam nisu korisne i ne upotrebljavate ih, obrišite ih sa uređaja. U slučaju da naiđete na aplikaciju koju ne možete da izbrišete, bar je onemogućite kako ne bi trošila resurse u pozadini.
Različite aplikacije za istu stvar
Korisnici telefona često imaju više od jedne aplikacije koje se koriste za iste funkcije – pregledači interneta, aplikacije za razmenu poruka, beleške odnosno notes i drugo. U ovom slučaju, definitivno je potrebno da se otarasite onih koje su manje korisne od drugih.
Aplikacije za poboljšanje performansi
Aplikacije iz ove kategorije obuhvataju softvere za ubrzanje i čišćenje sistema, štednju baterije ili optimizaciju igara. Većina ovakvih aplikacija je suvišna i beskorisna, stoga se preporučuje njihovo deinstaliranje sa uređaja.
Stare igre koje više ne igrate
Gotovo svako od nas na telefonu ima neki klasik od popularnih video igara (kao što su Plants vs. Zombies, Temple Run, Angry Birds ili slično). Ali ukoliko ih više ne igrate, nema smisla da zauzimaju prostor na uređaju. Obrišite ih i instalirajte nešto novo.
Skoro svako od nas na mobilnom telefonu ima neku klasičnu popularnu video igru. Međutim, ako ih više ne koristite, nema svrhe da zauzimaju memoriju uređaja. Izbrisati ih i instalirati nešto novo.