Jedna invazivna morska alga, poznata kao sargassum, koja je prekrivala plaže Kariba, sada se pretvara u vredan resurs – bio-gorivo, zahvaljujući inovacijama karipskih naučnika.
Rešenje iz naučnih laboratorija
Kada su 2011. godine ogromne količine invazivne morske alge počele da se talože na plažama Kariba, lokalni stanovnici nisu znali kako da reaguju. Sargassum, morska alga koja je dospela iz Sargaškog mora, u velikoj meri zbog klimatskih promena, ubrzo je prekrila obale, ometajući turizam i šireći neugodan miris dok se raspada.
Suočeni sa ovim izazovom, grupa karipskih naučnika pronašla je način da ovu morsku algu pretvori u vredan resurs – bio-gorivo. Na Univerzitetu Zapadne Indije (UWI) na Barbadosu razvijen je proces koji koristi sargassum zajedno sa otpadnim vodama iz destilerija ruma i stajskim đubrivom lokalnih ovaca kako bi se proizvelo biogas za vozila.
Od ideje do realizacije
Ideja je potekla od studentkinje Britni Mekenzi, koja je primetila količinu kamiona koji prevoze algama prekrivenu morsku travu sa plaža. U saradnji sa profesorkom Legenom Henri, tim je brzo postigao obećavajuće rezultate.
Godine 2019, projekat je predstavljen na marginama Generalne skupštine UN-a, što je privuklo pažnju međunarodnih investitora, uključujući američku neprofitnu organizaciju koja je donirala 100.000 dolara za dalji razvoj.
Šira primena i potencijal
Biološkinja Šamika Spenser ističe višestruku korist od uklanjanja i recikliranja sargassuma. Osim što smanjuje zdravstvene rizike, kao što su štetne emisije vodonik-sulfida, novi proces štiti turizam i prirodne ekosisteme.
Test vožnja automobila Nissan Leaf na biogasu bila je ključni trenutak za projekat. „Bila sam presrećna,“ kaže dr Henri, koja je rizikovala svoju reputaciju kako bi realizovala ovaj poduhvat.
Budućnost energije na Karibima
Naredni koraci uključuju izgradnju veće biogasne stanice i proširenje tehnologije na širi region. Planira se da ova tehnologija pokrene 300 taksija na Barbadosu, uz potencijalno finansiranje od strane međunarodnih razvojnih banaka i EU.
Pored toga, UWI razmatra upotrebu sargassuma za proizvodnju inovativnih proizvoda poput ekoloških sredstava za zaštitu bilja.
Primer za svet
Ova inicijativa ne samo da rešava lokalni problem već nudi globalno primenljivo rešenje za invazivne alge, koje pogađaju i delove Zapadne Afrike, Južne Amerike i Floride.
„Ovo je veliki uspeh za Karibe,“ zaključuje dr Henri. „Male ostrvske zemlje stvorile su tehnologiju koja može pomoći čitavom svetu.“