Letenje avionom često je neizbežna opcija, posebno kada je destinacija udaljena. Iako većina gradova ima dobro opremljene aerodrome, postoje određene lokacije koje se suočavaju sa posebnim izazovima zbog ograničenog prostora za piste, što ih čini izazovnijim.
Odredišta koja se nalaze usred prirode, okružena planinama ili smeštena na ledenim područjima ili visokim nadmorskim visinama, mogu imati aerodrome gde manevri predstavljaju poseban izazov, čak i za najiskusnije pilote, uprkos modernizaciji koja je sprovedena na tim područjima. U nastavku su navedeni neki od takvih aerodroma.
Međunarodni aerodrom Tonkontin, Honduras
Nalazi se 6 km od Tegusigalpe, Hondurasa, i smatra se jednim od najopasnijih aerodroma jer je njegova vrlo kratka pista smeštena između nekoliko planinskih lanaca: stoga je prilaz za sletanje veoma rizičan, a tokom godina su se desile nesreće sa privatnim i komercijalnim avionima.
Aerodrom Kuršavel, Francuska
Ovaj mali aerodrom nalazi se u francuskim Alpima, u departmanu Savoja, blizu ski centra Kuršavel. Nagib piste doseže čak 18,5 odsto. Stoga su manevri za poletanje nizbrdo i sletanje uzbrdo veoma rizični.
Aerodrom Bara, Škotska
Kada na Baru dođe plima, pista nestaje, primoravajući da se zakažu letovi oko kretanja okeana. Aerodrom Bara se nalazi na severnom delu ostrva Bara na Hebridima. Ovaj aerodrom je jedinstven jer je pista plaža. Zbog svojih posebnih karakteristika, ovaj prostor je odabran kao lokacija za nekoliko televizijskih i filmskih produkcija. Štaviše, kada je plima visoka, piste su pod vodom.
Ledena pista, Antarktik
Glavna pista Ledene piste nalazi se na večnom ledu Antarktika, pa je poletanje i sletanje težak zadatak: ponekad piloti ne mogu odmah locirati pistu zbog loših uslova vidljivosti i lošeg vremena.
Gibraltarski aerodrom
Gibraltarski aerodrom je civilni i vojni. Takođe ima jedinstvenu karakteristiku: pista se nalazi usred glavne ulice grada, Vinstona Čerčila avenije, koja se privremeno zatvara spuštanjem nivoa prelaza kada avioni moraju sleteti i poleteti.
Aerodrom Madeira, Portugal
Aerodromu Madeira u Portugaliji prilazi se između planina i Atlantskog okeana, strogo se držeći kretanja kazaljke na satu. Prilikom sletanja piloti prvo okreću avion prema planini i zatim u poslednjem trenutku naglo skreću udesno.
Aerodrom Narsarsuaq, Grenland
Ovaj aerodrom se nalazi na južnom delu Grenlanda, između fjordova. Veoma jaki vetrovi, u kombinaciji sa veoma kratkom pistom, čine ovaj aerodrom jednim od najopasnijih na svetu.
Aerodrom Saba-Huančo E. Iraskin, Karipska Holandija
Najkraću staza za sletanja nalazi se na ostrvu Saba. Duga je samo 400 metara. Piloti prilikom sletanja i uzletanja na nju, moraju da se bore sa snažnim vetrovima.Opasnost leži u njegovoj poziciji, sa strane je sakriven visokim brdima a sa svakog kraja piste su stene koje se spuštaju u more.
Međunarodni aerodrom Paro, Butan
Okružen planinama visokim do 5.500 metara, ovaj aerodrom je jedan od najnedostupnijih na svetu. I to toliko da samo odabrani piloti imaju potrebne sertifikate i dozvole za sletanje na pistu. Zbog teškoća, letovi ka i sa ovog aerodroma su ograničeni i podležu strogim pravilima. Putovanje je dozvoljeno samo u optimalnim vremenskim uslovima i samo tokom dnevnih sati, od izlaska do zalaska sunca.
Međunarodni aerodrom Princeza Julijana, ostrvo Sveti Martin
Nema mnogo aerodroma okruženih imanjem na obali okeana ispunjenim turistima koji stoje ispod dolazećih aviona. Iako turisti zapravo nisu u opasnosti – sa izuzetkom njihovog sluha.
Aerodrom Skijatos, Grčka
Kao i “Princeza Julijana”, aerodrom na grčkom ostrvu Skiathos je poznat po kratkoj dužini piste. Zbog toga avioni koji slete ovde primorani su da tranzitiraju vrlo nisko iznad javnog puta.