Poljski premijer Donald Tusk okrivio je dabrove za pogoršanje situacije tokom smrtonosnih poplava koje su u septembru pogodile Centralnu Evropu, uzrokovane obilnim padavinama. Na nedavnom sastanku tima za vanredne situacije, Tusk je istakao da ove krznene životinje, svojim građevinskim poduhvatima, predstavljaju pretnju bezbednosti brana i nasipa, što je dodatno otežalo kontrolu nad poplavama.
Dabrovi grade brane kako bi stvorili sigurno stanište za svoje porodice, međutim, prema istraživačima i premijeru, te brane mogu oslabiti obale reka i izazvati dodatno nakupljanje vode. Tusk je izjavio da je ponekad potrebno birati između ljubavi prema životinjama i bezbednosti naselja, naglašavajući da je zaštita infrastrukture prioritet.
„Nasipi su danas apsolutni prioritet“, rekao je Tusk i najavio da će vlada omogućiti sve legalne akcije protiv dabrova radi očuvanja nasipa.
Međutim, ekolozi i stručnjaci za životnu sredinu, poput biologa Andžeja Čeha, smatraju da su ove izjave besmislene i da dabrovi nisu uzrok poplava, već se koriste kao „žrtveni jarac“ za političke ciljeve. Ceh dodaje da dabrovi doprinose stvaranju zdravih močvarnih sistema koji pomažu u kontroli rečnih tokova, te da je uništavanje njihovih staništa kontraproduktivno.
I dok lovci i farmeri, moćni lobiji u Poljskoj, podržavaju ideju o kontroli dabrova, ekolozi predlažu jeftinije rešenje poput postavljanja zaštitnih mreža oko nasipa.
Dabrovi su krajem 20. veka bili na ivici izumiranja u Evropi, ali sada ih na kontinentu ima oko 1,2 miliona, čime su postali ključan deo ekosistema koji pomaže u ublažavanju prirodnih katastrofa poput poplava.