Holandija se ističe kao vodeća zemlja kada je reč o penzionim sistemima prema nedavnom globalnom izveštaju Mercer CFA Instituta. Ova ocena proizilazi iz analize više od 50 indikatora i upoređivanja 47 penzionih sistema koji obuhvataju 64% svetske populacije.
Izveštaj ističe ključne aspekte kao što su nivo dostupnih penzija u javnom i privatnom sektoru, održivost sistema tokom decenija i kvalitet upravljanja. Na drugom mestu našla se Island, dok je Danska zauzela treću poziciju u indeksu za 2023. godinu.
Većina evropskih zemalja je ocenjena pozitivno, sa potrebom za tek nekoliko poboljšanja u nekoliko zemalja. S druge strane, Francuska, Španija, Italija, Poljska, Austrija i Hrvatska, zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama, suočavaju se sa ozbiljnim rizicima i/ili nedostacima u svojim penzionim sistemima.
Na dnu lestvice nalaze se Indija, Filipini i Argentina, zajedno sa Turskom i Tajlandom, koje dele najnižu ocenu, sugerišući da postoje ozbiljne sumnje u efikasnost i održivost penzionih sistema ovih zemalja.
Izveštaj ističe da su sistemi penzionih primanja širom sveta pod pritiskom kao nikada pre, zbog uporne inflacije, rastućih kamatnih stopa i geopolitičke neizvesnosti. Povećana inflacija i rastuće kamatne stope stvaraju nove izazove za penzione planove, dok se globalizacija nastavlja sa svojim uticajem.
Preporuke izveštaja uključuju neophodnost reformi penzionih sistema uprkos trenutnoj finansijskoj i ekonomskoj neizvesnosti, kako bi se izbeglo ugrožavanje dobrobiti sadašnjih i budućih penzionera. Jačanje penzija osiguranih imovinom može doprineti diversifikaciji izvora za finansiranje penzionisanja, čineći penzione sisteme otpornijim.
Vještačka inteligencija (AI) takođe može poboljšati efikasnost penzija smanjenjem troškova i naglašavanjem nadolazećih rizika. Međutim, upotreba AI nosi i određene rizike, uključujući generisanje lažnih informacija i potencijalne sajber napade na podatke korisnika penzija.