Dženifer Gonzalez, predstavnica Nove progresivne stranke koja se zalaže da Portoriko postane savezna država SAD, vodi na izborima za guvernera Portorika.
U isto vreme, osim izbora za guvernera, u Portoriku su održani i izbori za predstavnika ovog američkog teritorija u Kongresu, kao i referendum o budućem političkom statusu zemlje.
Gonzalez je osvojila 39% glasova prema podacima portorikanske izborne komisije, na osnovu 90% prebrojanih glasova. Na drugom mestu je Huan Dalmau iz Stranke nezavisnosti Portorika sa 33% glasova. Iako Gonzalez tvrdi da je pobedila, Dalmau je izjavio da će njegova stranka sačekati dok se ne prebroje svi glasovi.
Zvanično, nijedan kandidat nije proglašen pobednikom jer se glasovi još broje, izjavila je Džesika Padilja, zamenica predsednika izborne komisije.
U trci za predstavnika Portorika u američkom Kongresu vodi Pablo Hose Ernandez iz Narodne demokratske partije, koji je osvojio 46% glasova, dok je Vilijam Viljafanje iz pro-državne stranke dobio 35% prema delimičnim rezultatima.
Sve veći broj birača, uključujući i starije i mlađe, tvrdi da su umorni od stalne korupcije, čestih nestanaka struje i nedostatka jeftinih stanova, među drugim problemima.
Takođe, u utorak je održan sedmi neobavezujući referendum o političkom statusu Portorika. Biračima su bile ponuđene tri opcije: državnost, nezavisnost i nezavisnost sa slobodnim udruživanjem, koje bi uključivale pregovore o pitanjima poput spoljnih poslova, američkog državljanstva i upotrebe američkog dolara.
Opcija da Portoriko postane američka država osvojila je 57% glasova, dok je za nezavisnost glasalo 31%, što je prvi put da je ta opcija zauzela drugo mesto. Više od 165.000 glasačkih listića ostalo je prazno.
Bez obzira na ishod referenduma, promena statusa Portorika zahteva odobrenje američkog Kongresa.
Lokalni zvaničnici već dugo ističu da, iako je Portoriko tehnički deo SAD, on se suočava sa nejednakim tretmanom kada su u pitanju socijalne usluge i političko predstavljanje.