Čak i u marketima širom Srbije, sve je veći broj kupaca koji se upušta u jednu praksu koja većini deluje nezamislivo.
Prodavci u prodavnicama mešovite robe svakodnevno se suočavaju s izazovnim kupcima i njihovim lošim navikama, a jedan od sve češćih problema je konzumiranje hrane u radnji. Dok neki kupci šetaju radnjom, može se desiti da uzmu kesicu pereca ili šaku grožđa i počnu da jedu, ili čak da popiju nešto, izgovarajući se da „testiraju kvalitet“.
Nažalost, postoji i ekstremniji oblik ovog problema, gde pojedinci dolaze u market s namerom da nešto pojedu ili popiju, a da ne plate za to. Nedavno je jedan takav slučaj opisan na društvenoj mreži X.
„Bila sam u Maxi-ju i čovek je pojeo pecivo i popio limenku kole, a nije platio“, glasi jedan od postova, uz niz komentara ljudi koji su svedočili sličnim situacijama.
Iako neki smatraju da je prihvatljivo platiti za konzumiranu robu pre odlaska, drugi smatraju da je takvo ponašanje „sramotno“ ili čak „nezakonito“.
Prema rečima Talije McCarthy, generalne direktorke Dill Pickle Food Co-Op u Čikagu, konzumiranje proizvoda pre plaćanja može biti prihvatljivo za artikle koji ne zahtevaju merenje, kao što su perece ili kolačići, pod uslovom da se ti proizvodi plate pre napuštanja marketa. Otvoriti flašu vina i uživati u njoj dok se šeta kroz radnju generalno ne bi trebalo da bude problem, kaže ona.
Međutim, hrana koja može da smeta drugim kupcima, kao što su jaki mirisi ili ona koja ostavlja nered (mrvica, lepljivost), ne bi trebalo konzumirati u radnji, dodaje McCarthy.
S pravnog aspekta, konzumiranje hrane pre kupovine može biti problematično. Kao privatni subjekti, prodavnice imaju pravo da uspostave sopstvenu politiku u vezi s konzumiranjem proizvoda pre plaćanja. Advokat Majk Šmit objašnjava da dok god artikal nije plaćen, i dalje pripada radnji, te konzumiranje može biti tretirano kao krađa.
Gubitak prihoda zbog ovakvih incidenata može delovati beznačajno za velike lance marketa, ali može imati značajan uticaj na male lokalne prodavnice. Osim finansijskog aspekta, konzumiranje hrane koja nije plaćena može biti i nehigijensko, naročito kada je reč o proizvodima koji se ne peru pre konzumacije, kao što su voće i povrće.
Dakle, najbolje je učiniti uslugu radnicima u radnji i platiti sve proizvode koje konzumirate pre odlaska. Ako zaista želite da probate neki proizvod pre kupovine, slobodno pitajte radnike za uzorak.