Vanredne situacije zahtevaju brzu i efikasnu intervenciju, a Švajcarska se ponosi sistemom hitnih službi koji pruža građanima sigurnost i podršku u kritičnim trenucima. U slučaju nezgoda, hitnih medicinskih potreba ili potrebe za policijskom i vatrogasnom intervencijom, pravovremeno reagovanje može napraviti razliku između života i smrti.
U ovom članku istražujemo sistem hitnih službi u Švajcarskoj, sa naglaskom na ključne brojeve koje građani mogu pozvati kako bi dobili pomoć. Razmatramo i potencijalne troškove i odgovornosti koje građani mogu snositi prilikom pozivanja hitnih službi iz različitih razloga.
Policija -117
Vatrogasna služba – 118
‹Helping Hand› Linija sa savetovanje – 143 (CHF 0.20 per call)
Ambulanta- 144
Toksikološki informativni centar (u slučaju sumnje na trovanje)- 145
Pro Juventute- telefon za pomoć deci i mladima -147
SBB saobraćajna policija- 0800 117 117
Linija za pomoć Saveznog ministarstva inostranih poslova (FDFA) (konzularne službe)
Iz Švajcarske:
0800 247 365
Iz inostranstva:
+41 800 247 365 ili
+41 58 465 33 33

Opšta uzbuna
Opšta uzbuna se oglašava ako postoji opasnost po stanovništvo. Sirene se oglašavaju redovno rastućim i silaznim tonom, u trajanju od jednog minuta i ponavljaju se jednom u sledećih pet minuta.
Alarm za vodu se koristi isključivo za upozorenje ljudi koji žive nizbrdo od brana. Signal se sastoji od dvanaest niskih tonova u trajanju od dvadeset sekundi u intervalima od deset sekundi.Godišnji test sirene održava se prve srede u februaru.
Besplatna aplikacija Alertsviss vas obaveštava o prirodnim katastrofama kao što su poplave ili šumski požari i upozorava vas na opasnosti kao što su nesreće hemijskih ili nuklearnih elektrana i potencijalni teroristički napadi.
Da li vas pozivanje hitnih službi može koštati?
U mnogim slučajevima, hitna pomoć nije besplatna usluga.
Mogu postojati situacije kada vam treba hitna pomoć, policija ili vatrogasna brigada. Da li se plaćaju naknade kada se ove javne službe odazovu na vaš poziv?
Policija
Mogućnost naplate pozivanja policije u Švajcarskoj zavisi od različitih faktora. Iako zakon dozvoljava da se troškovi za policijske intervencije i usluge naplate od osoba koje su ih izazvale ili tražile, u praksi se retko ili gotovo nikada ne traži da plaćaju oni koji su pozvali policiju iz opravdanih razloga.
Na primer, ukoliko pozovete policiju zbog hitnog slučaja kao što je zločin ili incident na kojem ste vi žrtva ili svedok, obično nećete morati platiti nikakvu naknadu. S druge strane, ako se poziv odnosi na manje hitne situacije, poput trivijalnih problema, postoji verovatnoća da će vam biti poslat račun.

Vatrogasci
Neki građani u različitim delovima Švajcarske su prijavili da im se naplaćuju vatrogasne intervencije, iako se čini da to nije uobičajena ili rasprostranjena praksa. Pravilo je da ukoliko se požar ili druga vanredna situacija dogodi na javnom zemljištu, tada su troškovi intervencije vatrogasaca odgovornost lokalnih opština.
Što se tiče privatnih intervencija, da li će vam biti naplaćeno (i koliko) zavisi od toga da li su uzrok požara bili faktori izvan vaše kontrole ili ste vi potpuno ili delimično doprineli situaciji – kao na primer, ostavljajući upaljenu cigaretu pored kreveta celu noć. Cena ovih usluga varira u zavisnosti od mesta stanovanja.
Hitna pomoć
Obavezno zdravstveno osiguranje pokriva polovinu tog iznosa, ali samo do 500 švajcarskih franaka godišnje ako se pozove hitna pomoć kada nema neposredne opasnosti po život, ali ipak ne možete da stignete do bolnice drugim prevoznim sredstvom, kao što su automobil ili autobus. Nije sasvim jasno koja hitna medicinska stanja bi vam omogućila da koristite javni prevoz, ali tako propisuje zakon.
Razumna pretpostavka je da će vas u tom slučaju neko odvesti u bolnicu, ali ako to nije izvodljivo, a smatrate da vam je potrebna hitna medicinska pomoć, onda vam može biti jedina opcija hitna pomoć. Međutim, ako je hitna pomoć potrebna zbog stanja koje je opasno po život, KVG / LaMal će pokriti do 5.000 švajcarskih franaka troškova hitnog prevoza.