Američki centri za kontrolu otrova beleže porast broja prijava prekomernih doza povezanih sa semaglutidom, glavnim sastojkom popularnih lekova koji se koriste za lečenje dijabetesa i pomoć u mršavljenju.
Od početka 2023. do novembra, Američki centri za kontrolu otrova zabeležili su skoro 3.000 poziva koji uključuju ovaj lek, prema izveštaju CNN-a. To je oko 15 puta više u odnosu na broj poziva vezanih za semaglutid iz 2019. godine.
U velikoj većini poziva – oko 94% – semaglutid je jedina supstanca koju su korisnici prijavili. Većina njih je rekla da su možda napravili greške u određivanju tačne doze, prema dr. Kait Brown, kliničkom upravljačkom direktoru Američkih centara za kontrolu otrova.
„Često se radi o osobi koja je možda slučajno uzela dvostruku dozu ili pogrešnu dozu,“ rekla je ona.
Semaglutid je aktivni sastojak lekova kao što su Ozempic i Wegovy, pri čemu je prvi uobičajeni tretman za dijabetes, a drugi verzija istog leka koja se koristi kao pomoć u mršavljenju. Oba su injekcijski lekovi koje proizvodi danska farmaceutska kompanija Novo Nordisk.
Wegovy je odobren od strane U.S. Food and Drug Administration za pomoć u lečenju gojaznosti, dok Ozempic ima odobrenje FDA samo za lečenje dijabetesa. Međutim, neki lekari i dalje propisuju Ozempic za mršavljenje i postao je sve popularnija opcija.
Prema FDA, uobičajeni neželjeni efekti oba leka uključuju mučninu, povraćanje, dijareju, bolove u stomaku i zatvor. CNN je izvestio da su neki od onih koji su pozvali centre za kontrolu otrova na kraju bili hospitalizovani zbog ozbiljnih simptoma kao što su mučnina, povraćanje i bolovi u stomaku, ali su se kasnije oporavili nakon lečenja.
U mnogim slučajevima, kompaundirane verzije leka – koje kombinuju semaglutid sa drugim vitaminima – odgovorne su za greške u doziranju. Kompundirani semaglutid može se razlikovati od patentirane verzije i često se prodaje u neodobrenim dozama.
U izveštaju slučaja objavljenom ranije prošle godine od strane Nacionalne biblioteke medicine, dr. Joseph Lambson, direktor Centra za kontrolu otrova i droga Novog Meksika, pisao je o tri slučaja u kojima su ljudi koristili kompaundirani semaglutid. U izveštaju se navodi da su ovi problemi doprineli povećanom broju poziva koje je centar primio.
„Dva pacijenta su sami primenila grešku u doziranju desetostruko veću,“ stoji u izveštaju slučaja. „Svi pacijenti su doživeli značajne simptome mučnine, povraćanja i bolova u stomaku, a većina simptoma je trajala danima. Drugi simptomi poput glavobolje, anoreksije, slabosti i umora prijavljeni su kod jednog pacijenta.“
Verzije leka odobrene od strane FDA dolaze u unapred napunjenim olovkama koje imaju sigurnosne mehanizme kako bi ljudima olakšale pravilno doziranje. S druge strane, kompaundirane verzije se obično prodaju u bočicama, što zahteva od pacijenata da sami izmere tačnu dozu.
U izveštaju se navodi da distribucija leka na ovaj način može povećati verovatnoću da neko predozira veliku količinu leka i da upotreba špricova koji nisu namenjeni za semaglutid „doprinosi varijabilnosti dozirnih jedinica (mililitri, jedinice, miligrami), što doprinosi zabuni pacijenata.“
Ranije ove godine, FDA je upozorila protiv uzimanja kompaundiranih verzija semaglutida.
Porast prekomernih doza semaglutida zabeležen je i u Centru za kontrolu otrova u Misuriju, čiji direktor Julie Weber rekao je da je centar primio 94 poziva vezana za lek između januara i oktobra, prema izveštaju CNN-a. To je porast u odnosu na 28 poziva primljenih u 2021. godini.
Weber je rekao CNN-u da ponekad čak i unapred napunjene olovke mogu zadavati probleme pacijentima. Ona je navela da je jedna osoba slučajno podesila svoju olovku na najvišu dozu pre primene.
„Oni nisu razumeli olovku,“ rekla je Weber. „Nisu znali kako da je pravilno koriste… i uzeli su kao celu olovku umesto samo doze koja je trebala da se desi.“
Ne samo u SAD-u, već i širom sveta, zabeležen je značajan skok u broju predoziranja povezanih sa semaglutidom. Podaci NSW Centra za informacije o otrovima u Novom Južnom Velsu, Australija, takođe pokazuju porast prijema u hitne službe zbog predoziranja semaglutidom.
Prema izveštaju Gardijana iz novembra, centar je primio 120 poziva vezanih za lek između početka 2023. i kraja oktobra. 83% ovih poziva uključivalo je greške kao što su uzimanje pogrešne doze ili nepravilno davanje leka.
Viktorijanski centar za informacije o otrovima rekao je Gardijanu Australiji da je primio 82 poziva vezana za semaglutid u poslednje dve godine. Služba je rekla da većina poziva proizlazi iz nenamernih grešaka, ali da je oko 10% od njih povezano s namerom zloupotrebe leka.
„Pacijenti su prijavili da su koristili lek prijatelja ili člana porodice u svrhu mršavljenja, ili su namerno koristili svoje propisane lekove u većim dozama od propisanih, sa ciljem mršavljenja,“ rekao je portparol Austin Healtha, koji upravlja službom.
Brown je rekao da ako neko veruje da je predozirao semaglutidom, treba da se obrati najbližem centru za kontrolu otrova ili hitnoj pomoći.
„Na taj način, jedan od specijalista će biti u mogućnosti da uzme specifične informacije o njihovom slučaju u vezi sa količinom koju su primenili, vrstom predoziranja koju doživljavaju… i odlučiti da li su bezbedni da ostanu kod kuće ili će morati potražiti medicinsku pomoć,“ rekla je Brown, „posebno ako su razvili simptome.“