Pored sajber špijunaže, značajan deo prikupljanja informacija u Švajcarskoj obavlja se korišćenjem ljudskih izvora, tvrdi švajcarska obaveštajna služba.
“Najveća trenutna pretnja od špijunaže dolazi od ruskih obaveštajnih službi,” rekla je portparolka Federalnih obaveštajnih službi (FIS) Sonja Margelist za novine SonntagsZeitung.
Nakon afere sa prisluškivanjem u Nemačkoj i medijskih izveštaja o povećanim aktivnostima špijunaže Rusije u Evropi, FIS reaguje i pojačava svoja upozorenja. Pored online špijunaže, značajan deo prikupljanja informacija u Švajcarskoj obavlja se korišćenjem ljudskih izvora, dodala je portparolka.
“Posebno ruske diplomatske predstavništva se koriste za ove aktivnosti,” rekla je Margelist. Iako se broj ruskih diplomata akreditovanih u Švajcarskoj nije promenio od početka rata u Ukrajini – 218 prema Ministarstvu spoljnih poslova – izveštaj o situaciji FIS procenjuje da najmanje trećina ovih zaposlenih radi za ruske obaveštajne službe.
Prema Finansijskim vremenima, tajni ruski agenti sada uglavnom operišu iz neutralnih zemalja Švajcarske i Austrije. Skoro trećina ruskih misija u Evropi sada se kontroliše iz Ženeve i Beča.
Boris Bondarev, bivši ruski diplomata, potvrđuje ovo: “Ženeva je jedan od najvažnijih centara za ruske tajne službe,” rekao je on za SonntagsZeitung. Dodao je da se mnogi špijuni šalju u Švajcarsku.