Trudnoća je period kada je zdrava ishrana od ključnog značaja za razvoj bebe i dobrobit majke. Pravilna ishrana u trudnoći temelji se na pet osnovnih principa koji obezbeđuju sve neophodne nutrijente za zdrav razvoj fetusa i podršku zdravlju majke.
- Balansirana ishrana kao temelj zdravlja
Zdrava ishrana tokom trudnoće znači konzumiranje raznovrsne, balansirane hrane koja obezbeđuje sve potrebne nutrijente. Ishrana treba da se bazira na ugljikohidratima (60%), proteinima (20%) i mastima (20%), uz obavezno uključivanje vitamina i minerala. - Važnost kalcijuma, gvožđa i folata
Trudnicama se preporučuje hrana bogata kalcijumom, gvožđem i folatima. Kalcijum je neophodan za razvoj kostiju fetusa, gvožđe sprečava anemiju, a folati doprinose pravilnom razvoju neuralne cevi bebe. Preporučuje se i rana suplementacija folnom kiselinom. - Izbegavanje štetnih namirnica
Važno je izbegavati hranu i piće koje mogu naštetiti kako plodu, tako i majci. To uključuje visok unos šećera, zasićenih masti, kofeina, alkohola, kao i izrazito slanu hranu. - Praćenje telesne mase
Praćenje porasta telesne mase je važan deo zdrave trudnoće. Adekvatan porast mase smanjuje rizik od komplikacija i doprinosi zdravom razvoju bebe.
Prehrambena piramida za trudnice

Žitarice kao osnova ishrane
Žitarice, poput hleba, riže, tjestenine i cerealija, su osnova ishrane jer obezbeđuju kompleksne ugljikohidrate, vitamine, minerale, vlakna i proteine. Preporučuje se konzumiranje integralnih proizvoda za maksimalnu nutritivnu vrednost.
Povrće za vitamine i minerale
Povrće je izvor esencijalnih vitamina (A, C, folna kiselina) i minerala (gvožđe, magnezijum), vlakana i proteina. Raznovrsnost u izboru povrća, posebno tamnozelenog i tamnožutog, je ključna.
Voće za prirodne šećere i vitamine
Voće pruža vitamine A i C, kalijum, vlakna i prirodne šećere. Konzumacija različitih vrsta voća, naročito onog bogatog vitaminom C, je preporučljiva.
Proteinski izvori
Meso, perad, riba, jaja, orašasti plodovi i mahunarke su glavni izvori proteina, B vitamina, gvožđa i cinka. Proteini su neophodni za izgradnju tkiva, enzima, hormona i antitela.
Mleko i mlečni proizvodi
Za razvoj ploda neophodni su kalcijum, fosfor, vitamini A, B i D te proteini, koje mleko i mlečni proizvodi obilato pružaju. Alternativa za one koji ne podnose mleko su orašasti plodovi i zelenolisno povrće.
Dodatni saveti za trudnice
Za potrebu za slatkim prednost dati svežem voću ili musliju s jogurtom.
Trudnice bi trebalo da konzumiraju mleko, mlečne proizvode i jaja, čak i ako preferiraju vegetarijansku ishranu.
Sirovo meso i nepasterizovani proizvodi treba izbegavati zbog rizika od toksoplazmoze.
Prilikom korišćenja joda, važno je koristiti jodiranu so.
Pravilna ishrana tokom trudnoće je ključna za zdravlje i dobrobit i majke i bebe. Balansiran unos raznovrsnih namirnica, izbegavanje štetnih faktora i praćenje telesne mase su osnovni koraci ka zdravoj trudnoći.
[…] efikasnog planiranja trudnoće tiču se prvenstveno žena i dece, kao najosetljivijih i sa demografskog aspekta najvrednijih […]