Obnovljeni poziv ministara poljoprivrede Evropske unije za povećanje lokalne proizvodnje proteina izazvao je žestoke rasprave o smeru buduće politike. Dok neki zagovaraju prelazak na biljne izvore proteina, drugi ističu značaj životinjskih proteina za ishranu i stočarstvo.
Poziv za diversifikaciju izvora proteina
Nemačka i Danska, uz podršku Češke, Estonije, Irske i Luksemburga, predstavile su dokument koji zagovara diversifikaciju izvora proteina, sugerišući da bi veće oslanjanje na biljne proteine moglo smanjiti uticaje na životnu sredinu i klimu povezane sa proizvodnjom hrane i stočne hrane. Ovaj dokument je deo šire rasprave o potrebi za strategijom proteina na nivou EU kako bi se smanjila zavisnost od uvoza.
Različiti stavovi među članicama
Međutim, zemlje kao što su Francuska i Rumunija ističu značaj životinjskih proteina. Francuski ministar poljoprivrede Fabris Loher izjavio je da je potrebno formulisati strategiju koja će podržati stočarstvo, naglašavajući da je to hitan prioritet. Sličan stav iznela je i Rumunija, ističući da smanjenje nivoa životinjskih proteina u ishrani može negativno uticati na stočarstvo.
S druge strane, Danska je istakla ekonomske prilike koje donose biljni proteini, tvrdeći da bi više biljnih proteina moglo stvoriti nove izvore prihoda za poljoprivrednike i agri-hrambeni sektor u celini.
Zabrinutost zbog sintetičkih proteina
U dokumentu Nemačke i Danske se navodi da nova strategija mora obuhvatiti više visokokvalitetnih proteina čija proizvodnja manje šteti klimi i biodiverzitetu, što je izazvalo zabrinutost da bi to moglo uključivati i sintetičke proteine. Italijanski ministar poljoprivrede Frančesko Lollobrigida izjavio je da bi njihova zemlja bila čvrsto protiv sintetičkog mleka ili mesa proizvedenog iz ćelijskih kultura.
Ukrajina kao potencijalni partner
Odlazeći komesar za poljoprivredu Janusz Wojciechowski predložio je Ukrajinu kao potencijalnog dobavljača biljnih proteina, naglašavajući da bi buduća strategija proteina trebala uključiti i mogućnost partnerstava sa trećim zemljama i proširenje EU.
Kristof Hansen, novi komesar za poljoprivredu EU, takođe je ukazao na potencijal Ukrajine da zadovolji neke potrebe za proteinima u EU, priznajući trenutnu nedovoljnu proizvodnju biljnih proteina u bloku.