Postoje ozbiljne sumnje među analitičarima o zvanično objavljenim podacima kineskog državnog ureda za statistiku, koji su izvestili da je Kina premašila svoj ekonomski cilj sa stopom rasta BDP-a od 5,2 posto u 2023. godini, prilagođeno za inflaciju. Ovaj podatak prevazilazi očekivanja Međunarodnog monetarnog fonda i ostalih vodećih finansijskih institucija, uprkos brojnim ekonomskim izazovima sa kojima se Kina suočava, uključujući deflaciju, smanjeni izvoz i pad na tržištu deonica.
Skepticizam prema verodostojnosti kineskih ekonomskih izveštaja nije nov. Finansijski analitičar Hideo Tamura iz Japana izrazio je sumnju da Kina ne samo da nije ostvarila rast, već je i zabilježila pad svoje ekonomije. Tamura se u svojoj analizi fokusirao na tri ključne sektore: nekretnine, neto izvoz i potrošnju stanovništva.
Nekretnine, koje čine više od 10 posto kineskog BDP-a, a uključujući povezane sektore čak do 30 posto, doživele su pad ulaganja od 16,7 posto u odnosu na prethodnu godinu, što je po Tamuri dovelo do smanjenja BDP-a za pet postotnih poena. Analizirajući podatke o neto izvozu, koji čini oko tri posto kineskog BDP-a, i zabeleživši smanjenje neto izvoza za gotovo trećinu, Tamura procenjuje da je to dodatno smanjilo kineski BDP za jedan postotni bod. Potrošnja domaćinstava, koja predstavlja gotovo 40 posto kineskog BDP-a, procenjena je na osnovu maloprodaje širokopotrošačkih proizvoda, i procenjuje se da je povećala BDP za oko 2,8 posto.
Međutim, uzimajući u obzir negativnu stopu inflacije, odnosno deflaciju, koju Tamura procjenjuje na jedan posto, zaključuje se da je kineski BDP, kada se prilagodi za inflaciju, smanjen za više od dva posto, a neprilagođeno za više od tri posto.
Tamura upozorava da krivotvorenje i prikrivanje informacija ne samo da ne pomaže, već povećava rizik ulaganja u Kinu. On apeluje na japanske kompanije da odustanu od daljih ulaganja u Kinu i povrate svoj kapital. Naglasio je da je međunarodni finansijski svet u vezi s Kinom pun laži i obmana, upozoravajući da bi kontrakcija i pad kineskog tržišta mogli predstavljati ozbiljan udarac za međunarodni finansijski kapital.
Ovo upozorenje dolazi u svetlu preporuka multinacionalne investicijske banke Citigroup, koja je savetovala Kini da devalvira svoju valutu u odnosu na japansku, što dodatno podcrtava zabrinutost zbog trenutne ekonomske situacije u Kini.