Policija u istočnošvajcarskom gradu Sankt Galenu angažovala je šest takozvanih „super prepoznavača“ kako bi im pomogli u identifikaciji kriminalaca. Ove osobe poseduju izuzetnu sposobnost prepoznavanja lica koja su videli samo jednom u životu, talenat koji prevazilazi mogućnosti mašina i koji je privukao pažnju policije Sankt Galena.
Nakon opsežnog testiranja, odabrano je šest osoba za prvi pilot projekat ove vrste u Švajcarskoj. Svako od njih ima izuzetan talenat za prepoznavanje lica, sposobni su da prepoznaju osobu sa kapuljačom usred gužve i sa ograničenim vidokrugom.
Jedan od „super prepoznavača“, koji radi za policiju Sankt Galena, ispričao je za švajcarskog javnog emitera RTS kako je tokom jednog incidenta sa nožem odmah prepoznao jednog od prisutnih i osloviio ga imenom, sećajući se gde ga je video pre nekoliko godina.
Za razliku od nekih tradicionalnih softvera za detekciju, „super prepoznavači“ ne zahtevaju da na licu vide oba oka, nos i usta kako bi prepoznali lice, objašnjava Meike Ramon, direktorka Laboratorije za prepoznavanje lica na Univerzitetu u Lozani. Ova ljudska sposobnost pruža fleksibilnost u korišćenju primljenih informacija i predstavlja prednost u odnosu na tehnologiju.
Još jedna prednost ljudskog oka u odnosu na tehnologiju je što postavlja manje pravnih problema. Korišćenje algoritama za prepoznavanje lica direktno bi dovelo do suočavanja sa zakonom o zaštiti podataka, dok korišćenje ljudskih resursa, kao što su „super prepoznavači“, ne izaziva ovakve probleme, navodi Stefan Kühne, šef kriminalističke policije Sankt Galena.
Vlasti Sankt Galena trebalo bi do kraja godine da odluče da li će ovi „super prepoznavači“ trajno postati deo policijskog tima, čime bi se dodatno unapredila efikasnost u identifikaciji i hapšenju kriminalaca.