Naučnici sa Univerziteta u Friburgu otkrili su mehanizam kojim su uspeli da smanje upale povezane sa starenjem kod glodara, čime su usporili proces starenja.
Na kraju tretmana, miševi su pokazali bolje kognitivne, vizuelne i motoričke sposobnosti zahvaljujući leku koji je poboljšao sistem čišćenja njihovih tela, saopštio je Univerzitet u Friburgu u petak.
Svaka od 15 triliona ćelija u telu proizvodi otpadne proizvode koji moraju biti reciklirani kao i svaki drugi otpad. Sa starenjem, ćelije gube sposobnost efikasnog eliminisanja otpada koji proizvode.
Kao rezultat, hronična upala se širi. To je posebno primetno u ćelijama mozga, gde se akumuliraju otpadni proizvodi koji mogu dovesti do smrti ćelija.
Sistem reciklaže otpada u telu tehnički je poznat kao autofagija. Istraživači iz Friburga, pod vođstvom Patricie Boya, otkrili su da ćelije održavaju drugačiji tip autofagije uprkos procesu starenja: takozvanu mitofagiju, koja je usmerena na čišćenje mitohondrija, energetskih elektrana u ćelijama.
U studiji, istraživači su tretirali starije miševe lekom „Urolitin A“, za koji je već bilo poznato da stimuliše mitofagiju. To je smanjilo upalu kod miševa, sa pozitivnim posledicama za mozak.
Ovi rezultati su takođe dobijeni u kulturama ćelija od starijih ljudskih donora. Međutim, potrebno je mnogo više studija da bi se utvrdilo da li se ovi rezultati mogu zaista preneti na ljude.
„Mogućnost indirektnog smanjenja upala i bolesti povezanih sa starenjem putem indukcije mitofagije je obećavajući terapeutski pristup koji treba dalje istražiti,“ napisali su istraživači u studiji.