Hakerski napadi postaju ozbiljan globalni problem, a Srbija je sve češće meta ovih napada. Američki stručnjak za sajber bezbednost, Sajmon Tejlor, upozorio je na dramatičan porast hakerskih napada u svetu, uključujući i Srbiju, ističući da odgovorno ponašanje može značajno smanjiti rizik od hakerskih napada.
Tejlor, osnivač kompanije HYCU, vodeće firme za zaštitu podataka, objasnio je da hakerski napadi, naročito oni koji koriste ucenjivački softver, postaju sve učestaliji. Ovi hakerski napadi sada se dešavaju svakih 11 sekundi na globalnom nivou, a u Sjedinjenim Američkim Državama su još češći.
„Broj hakerskih napada je ove godine duplo veći nego prošle. To je jasna poruka da hakerski napadi postaju neizbežna pretnja za vlade, kompanije, ali i pojedince. Ovo je prava epidemija hakerskih napada,“ izjavio je Tejlor za Tanjug.
Kako se zaštititi od hakerskih napada?
Tejlor je pozvao građane Srbije da budu na oprezu i da prepoznaju opasnosti koje hakerski napadi nose. On je savetovao da se izbegava otvaranje sumnjivih mejlova i poruka, jer je to jedan od najčešćih načina na koji počinju hakerski napadi.
„Budite posebno pažljivi s mejlovima koji izgledaju legitimno, ali deluju neobično. Hakerski napadi se često oslanjaju na nepažnju korisnika,“ rekao je Tejlor.
Najvažniji korak u zaštiti od hakerskih napada, prema Tejloru, jeste preventiva. Redovno bekapovanje podataka i planiranje odgovora na hakerski napad su ključni za minimizaciju štete kada do hakerskih napada dođe.
Srbija u borbi protiv hakerskih napada
Tejlor je naglasio da Srbija ima ogroman potencijal u oblasti sajber bezbednosti. Njegova kompanija HYCU već zapošljava preko 100 stručnjaka u Srbiji, a planira i dalje širenje, što je, kako kaže, od ključnog značaja za borbu protiv hakerskih napada.
„Verujemo da je Srbija, sa svojim inženjerskim talentom, idealno mesto za razvoj rešenja koja će se boriti protiv hakerskih napada. Ponosni smo što doprinosimo razvoju srpske ekonomije,“ izjavio je Tejlor.
Hakerski napadi bez kontrole
Jedan od najvećih problema današnjice su hakerski napadi pomoću ucenjivačkih softvera, koji postaju sve sofisticiraniji i opasniji. Tejlor je upozorio da su ovi hakerski napadi sada van kontrole i da njihovi počinioci postaju sve pametniji.
„Hakerski napadi danas podsećaju na krađu mobilnog telefona, ali umesto da fizički ukradu uređaj, kriminalci zaključavaju podatke i traže otkupninu za povratak pristupa,“ objašnjava Tejlor.
On ističe da hakerski napadi ne ugrožavaju samo podatke, već i reputaciju i poverenje klijenata. Troškovi hakerskih napada, uključujući gubitke produktivnosti i klijenata, daleko premašuju vrednost otkupnine koju napadači traže.