U vreme kada se svet suočava sa brojnim bezbednosnim izazovima, švajcarska grupa “Za Švajcarsku bez vojske” (GSoA) izdala je jasnu poruku protivljenja planovima za rearmament vojske, smatrajući ih ne samo neopravdanim već i opasnim.
Oštar odgovor na planove naoružanja
Na plenarnom sastanku u Soloturnu, GSoA je usvojila rezoluciju protiv planova za milijarderska ulaganja u naoružanje koje zagovara vojno-industrijski kompleks. Umesto toga, pozvali su na “trezvenu analizu pretnji”, naglašavajući potrebu za usmeravanjem resursa ka realnim scenarijima pretnji kao što su prirodne katastrofe ili klimatska kriza.
Inicijativa za zabranu nuklearnog oružja
Jedan od ključnih momenata sastanka bila je odluka o podršci inicijativi za zabranu nuklearnog oružja. Ova inicijativa, koju pokreće Međunarodna kampanja za ukidanje nuklearnog oružja (ICAN), poziva švajcarsku vladu da se pridruži Ugovoru o zabrani nuklearnog oružja (TPNW). Iako Švajcarska ostaje članica Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (NPT), koji promoviše razoružanje i mirnu upotrebu nuklearne energije, još uvek nije pristupila TPNW-u, što GSoA vidi kao propuštenu priliku za promociju globalnog mira.
Stav GSoA o ratovima u Ukrajini i na Bliskom istoku
GSoA je takođe usvojila rezolucije o ruskom ratu agresije u Ukrajini i sukobu između Hamasa i izraelske vojske u Gazi. Po pitanju Ukrajine, GSoA smatra da Švajcarska ne bi trebalo da se fokusira na isporuku oružja, već na sankcije protiv ruskog režima i finansijsku podršku Ukrajini, u skladu sa zakonima o neutralnosti. Što se tiče Bliskog istoka, GSoA poziva na trenutni prekid nasilja, oslobađanje svih talaca i okončanje okupacije palestinskih teritorija od strane Izraela.
Dalji koraci i poziv na akciju
GSoA insistira na tome da Švajcarska nastavi sa punim finansiranjem palestinske organizacije za pomoć UNRWA i prekine sve trgovinske sporazume o oružju na Bliskom istoku. Ova stanovišta reflektuju duboku posvećenost GSoA principima mira i pravednosti, kao i njihovoj želji da Švajcarska igra konstruktivniju ulogu u rešavanju međunarodnih konflikata.
Ove inicijative i odluke ukazuju na značajnu ulogu koju nevladine organizacije mogu imati u oblikovanju spoljne politike i vojnih strategija, podstičući vlade da preispitaju svoje prioritete i usmere resurse ka stvaranju sigurnijeg i pravednijeg sveta.