U uslovima smanjene vidljivosti, poput guste magle, snega ili jake kiše, pravilna upotreba svetala za maglu na vozilu može biti presudna za bezbednost na putu. Iako se u takvim situacijama preporučuje dodatno osvetljenje, pravila korišćenja svetala za maglu često su zbunjujuća za vozače. Evo šta kažu zakonski propisi i koje su kazne za njihovo nepoštovanje.
Prednja svetla za maglu – zakon ih dozvoljava uvek
Prednja svetla za maglu smeju se koristiti u svim vremenskim uslovima, čak i kada nema magle. Zakon ne propisuje ograničenja, tako da vozači mogu odlučiti da ih koriste kada žele dodatnu vidljivost. Ova svetla se često koriste u vožnji tokom kišnih dana ili pri slabijem osvetljenju, kada vozač želi bolji pregled puta. Međutim, neki stručnjaci savetuju obazrivost jer upotreba svetala za maglu bez opravdanja može zaslepiti druge vozače, posebno u urbanim sredinama.
Zadnja svetla za maglu – strogo zabranjena bez magle
Za razliku od prednjih, zadnja svetla za maglu smeju se koristiti samo po magli ili u slučaju smanjene vidljivosti, kako propisuje zakon. Korišćenje zadnjih svetala za maglu kada nema magle može biti ometajuće i zbunjujuće za druge učesnike u saobraćaju, zbog čega zakon predviđa kaznu od 3.000 dinara za vozače koji prekrše ovo pravilo.
Korišćenje svetala po magli – nije obavezno, ali je preporučljivo
Jedna od čestih zabluda među vozačima je da su svetla za maglu obavezna tokom maglovitih uslova. Zakon, međutim, ne zahteva da vozači koriste ni prednja ni zadnja svetla za maglu – čak i kada automobil poseduje ovu opciju. Dovoljno je da vozač ima uključena kratka (oborena) svetla i zadnja poziciona svetla, koja su obavezna po zakonu. Ipak, stručnjaci savetuju korišćenje svetala za maglu kako bi se povećala bezbednost i vidljivost na putu.
Kratka svetla su obavezna po magli
U uslovima smanjene vidljivosti, vozači moraju imati uključena barem kratka svetla, bilo u kombinaciji sa svetlima za maglu ili bez njih. Vožnja bez ikakvih svetala u maglovitim uslovima povlači kaznu između 10.000 i 20.000 dinara, četiri kaznena poena i zabranu upravljanja vozilom u trajanju od najmanje 30 dana.
Dugim svetlima po magli – strogo zabranjeno
Korišćenje dugih svetala po magli ne samo da ometa vozača već i zaslepljuje vozila iz suprotnog smera. Dugim svetlima vozači često vide lošije, a opasnost po bezbednost na putu je povećana, pa je upotreba dugih svetala po magli zakonom zabranjena. Prekršaj se kažnjava iznosom od 5.000 dinara.
Sva četiri migavca u gustoj magli – obavezno
Zakon nalaže da se sva četiri migavca uključe u slučaju izrazito smanjene vidljivosti, kao što je gusta magla. Vozači koji ne uključe sva četiri migavca kada je vidljivost izrazito smanjena mogu biti kažnjeni sa 10.000 do 20.000 dinara, uz dodatna dva kaznena poena.
Zadnja poziciona svetla – obavezna po magli
U automobilima sa dnevnim svetlima koja obično ne uključuju zadnja poziciona svetla, vozači bi trebalo da ručno uključe kratka svetla, kako bi zadnja poziciona svetla bila aktivna. Nepridržavanje ovog pravila može doneti kaznu između 20.000 i 40.000 dinara, uz šest kaznenih poena i zabranu upravljanja vozilom od najmanje tri meseca.
Apel za veću pažnju vozača
Pravilna upotreba svetala po magli nije samo pitanje poštovanja zakona, već direktno utiče na bezbednost svih učesnika u saobraćaju. Stručnjaci savetuju vozačima da u uslovima smanjene vidljivosti uključe i prednja i zadnja svetla za maglu, bez obzira na to što zakon ne obavezuje. Na taj način će vozači bolje videti put i druge učesnike, ali i biti bolje uočeni, što značajno smanjuje rizik od nesreća.