U Guangdžouu, glavnom gradu kineske provincije Guangdong, započela je izgradnja prve fabrike namenjene proizvodnji letećih automobila, prema izveštajima kineskih medija. Fabrika, čiji će prvi pogon imati kapacitet od 10.000 jedinica godišnje, prostiraće se na površini od 18 hektara i biće posvećena proizvodnji vazdušnih modula za leteći automobil nazvan Kopneni nosač aviona.
Osnivač kompanije „Kspeng Aeroht“, Džao Deli, izjavio je da se pretprodaja ovog futurističkog vozila očekuje do kraja godine, nakon što je uspešno obavljeno testiranje i probni let sa posadom u septembru. Ovaj model je dizajniran kao leteći automobil koji spaja kopnene i vazdušne module, što ga čini jednim od najnaprednijih koncepata u oblasti urbane mobilnosti.
Rast globalne trke u razvoju letećih automobila
Iako je Kina lider u ovoj industriji, i druge zemlje ulažu napore u razvoj letećih automobila. U martu 2024. godine, indijska kompanija ePlan najavila je planove za testiranje prototipa letećeg taksija. Osnivač kompanije, Satja Čakravartija, opisao je njihov prototip kao „kompaktnu letelicu pogodnu za upotrebu u urbanim sredinama“.
Ovaj globalni trend razvoja letećih vozila nagoveštava novo doba transporta, u kojem će se saobraćaj odvijati ne samo na zemlji, već i u vazduhu, što bi moglo značajno smanjiti gužve u gradovima i transformisati urbanu mobilnost.