Nova analiza podataka koje je pre skoro 40 godina prikupila Nasina svemirska letelica „Vojadžer 2“ otkriva mogućnost da Uran i njegovi najveći meseci nisu samo hladni, mrtvi svetovi, kako se ranije verovalo. Naučnici sada spekulišu da bi ovi ledeni sateliti mogli imati skrivene okeane, a možda čak i uslove za postojanje života.
Većina informacija o Uranu prikupljena je 1986. godine, kada je „Vojadžer 2“ proleteo pored planete i njenih pet glavnih satelita. Instrumenti tada nisu detektovali značajnu aktivnost ni na planeti ni na njenim mesecima, što je navelo astronome na zaključak da je Uranov sistem neaktivan i sterilan. Pored toga, „Vojadžer 2“ je zabeležio neobično izobličenje Uranovog magnetnog polja, koje je izgledalo kao da je spljošteno i odgurnuto od Sunca.
Međutim, nova analiza sugeriše da su originalni podaci bili izloženi uticaju jake solarne oluje, koja je možda privremeno iskrivila Uranovo magnetno polje i oduvala sve materijale koji bi inače mogli da ukažu na geološku aktivnost ili postojanje gasova. „Ovi rezultati pokazuju da bi uranski sistem mogao biti mnogo uzbudljiviji nego što smo ranije mislili,” izjavio je dr Vilijam Dan sa Univerzitetskog koledža u Londonu. On veruje da Uranovi meseci možda kriju okeane ispod površine, koji bi mogli biti pogodno stanište za život.
Ponovno Istraživanje Starih Podataka za Nova Otkrića
Linda Spilker, koja je bila deo programa „Vojadžer“ kada su podaci o Uranu prikupljeni, izrazila je oduševljenje zbog novih otkrića. „Izuzetno je uzbudljivo što se iz starih podataka mogu izvući novi rezultati i otkrića,“ rekla je Spilker za Bi-Bi-Si njuz. Spilker, koja i dalje radi na istom programu, smatra da je ovo otkriće važan podsticaj za buduća istraživanja.
Dr Afelija Vibisono sa Dablinskog instituta za napredne studije, koja nije bila uključena u istraživački tim, ocenila je rezultate kao „veoma uzbudljive“ i istakla važnost ponovnog proučavanja starih podataka. „Ponekad stari podaci kriju nešto novo, što nam može pomoći da unapredimo sledeću generaciju misija za istraživanje svemira,” rekla je ona.
NASA Planira Povratak na Uran
Gotovo četiri decenije nakon što je „Vojadžer 2“ poslednji put posetio Uran, NASA je najavila planove za lansiranje nove misije ka ovoj dalekoj planeti. Predviđa se da će misija uključivati orbiter i sondu, koji bi trebalo da stignu do Urana do 2045. godine. NASA planira da dizajnira instrumente na osnovu novih saznanja, kako bi istražila mogućnost postojanja okeana i potencijalnih bioloških procesa na Uranovim mesecima.
Dr Džejmi Jasinski, istraživač NASA-e, naglasio je važnost pažljivog dizajniranja buduće misije. „Naši instrumenti moraju biti u stanju da otkriju tačne podatke koje Vojadžer nije mogao da zabeleži zbog uticaja solarne oluje,“ izjavio je Jasinski.
Naučnici širom sveta s nestrpljenjem iščekuju nova saznanja o Uranu i njegovim mesecima, nadajući se da će ovi udaljeni svetovi, nekada smatrani beživotnim i hladnim, možda ipak predstavljati potencijalne domove za primitivne oblike života.