Transparentnost i Pristup – Ključni Principi
Velika Britanija je krenula u stvaranje jasnih smernica kako bi sprečila dominaciju nekoliko tehnoloških giganta u oblasti veštačke inteligencije (AI), na štetu potrošača i preduzeća. Naglasak je stavljen na potrebu za odgovornošću i transparentnošću.
Principi za veštačku inteligenciju
Britanski regulator za konkurenciju, Komisija za tržište i konkurenciju (CMA), pridružila se globalnim naporima kako bi kontrolisala negativne posledice brzog razvoja veštačke inteligencije, ali istovremeno osigurala inovacije. Sedam principa koji su izneti imaju za cilj da regulišu osnovne modele veštačke inteligencije, uključujući popularni ChatGPT, i postave odgovornost na razvojne timove. Takođe, ovi principi se zalažu za sprečavanje velikih tehnoloških kompanija da monopolizuju tehnologiju putem zatvorenih platformi i zaustavljanje praksi kao što je grupisanje proizvoda.

Potencijal i oprez
Izvršna direktorka CMA, Sarah Cardell, istakla je da veštačka inteligencija ima potencijal da znatno unapredi produktivnost i olakša svakodnevne zadatke, ali je naglasila potrebu za oprezom. Postoji rizik da dominacija nekoliko glavnih igrača na tržištu ograniči koristi veštačke inteligencije za širu ekonomiju.
Put napred
“Zato smo danas predstavili nove principe i pokrenuli širok program angažovanja kako bismo osigurali da se razvoj i upotreba osnovnih modela odvijaju na način koji podržava konkurenciju i štiti potrošače”, izjavila je Cardell. Ovi principi će poslužiti kao temelj za pristup regulaciji veštačke inteligencije kada CMA preuzme nove ovlasti za nadzor digitalnih tržišta u narednim mesecima. Ovaj korak dolazi šest nedelja pre nego što Velika Britanija bude domaćin globalnog samita o sigurnosti veštačke inteligencije.

Saradnja i raznovrsnost
CMA će sada tražiti mišljenja vodećih razvojnih timova za veštačku inteligenciju, uključujući Google, Meta, OpenAI, Microsoft, NVIDIA i Anthropic, kao i od vlada, akademika i drugih regulatornih tela. Pored toga, predloženi principi obuhvataju pristup ključnim resursima, raznovrsnost poslovnih modela (uključujući otvorene i zatvorene) i omogućavanje preduzećima da koriste više modela veštačke inteligencije.
Globalna perspektiva
U martu, Velika Britanija je donela odluku da podeli odgovornost za regulisanje veštačke inteligencije između CMA i drugih tela koja nadziru ljudska prava i bezbednost, umesto da formira novog regulatora. Sjedinjene Američke Države trenutno razmatraju moguće propise za regulisanje veštačke inteligencije, dok su digitalni ministri iz Grupe Sedam vodećih ekonomija u aprilu dogovorili “riziko-baziranu” regulativu koja takođe podržava otvoreno okruženje.