Razorne poplave i klizišta koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu u noći sa četvrtka na petak odnela su 19 života, a situacija na pogođenim područjima i dalje je teška. Najviše žrtava zabeleženo je u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, gde je 16 osoba poginulo. U Fojnici su stradale tri osobe, dok se potraga za nestalima nastavlja u Jablanici i Konjicu.
Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona saopštila je da se u Konjicu traga za četiri osobe, dok je u Jablanici prijavljeno pet nestalih.
Aktiviran Mehanizam civilne zaštite EU
Spasilačke ekipe iz Bosne i Hercegovine rade neprekidno na spašavanju i sanaciji terena. U pomoć su pritekle i međunarodne snage nakon aktiviranja Mehanizma civilne zaštite EU. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izrazila je podršku narodu Bosne i Hercegovine, dok spasilačke ekipe iz zemalja poput Hrvatske, Srbije, Slovenije i Turske pružaju pomoć na najugroženijim područjima.
Teška situacija u Jablanici
Opština Jablanica proglasila je trodnevnu žalost zbog velikog broja žrtava u ovoj oblasti. Načelnik opštine, Damir Šabanović, naveo je da će Dani žalosti trajati od nedelje do utorka, dok će zastave biti spuštene na pola koplja. Istovremeno, kulturno-zabavni programi su otkazani, a mediji i ugostitelji prilagodili su svoje aktivnosti.
Obilne padavine izazvale katastrofu
Jaka oluja praćena obilnim padavinama izazvala je razorne poplave i klizišta u opštinama Jablanica, Konjic, Kiseljak i Fojnica. Najveću štetu prouzrokovalo je klizište u Donjoj Jablanici, za koje premijer Federacije Bosne i Hercegovine, Nermin Nikšić, smatra da je delimično posledica nelegalne eksploatacije kamenoloma. „Brdo se srušilo na selo i zbrisalo ga s lica zemlje“, izjavio je Nikšić, dodajući da kamenolom nikada nije imao potrebnu dokumentaciju za rad.
Potraga za nestalima i sanacija štete nastavljaju se dok se lokalne vlasti i međunarodna zajednica suočavaju sa posledicama ove prirodne katastrofe.