U biznisu se često sklapaju poslovni odnosi sa članovima porodice, rođacima, prijateljima ili bliskim kolegama. To je sasvim prihvatiljivo, ukoliko se ne narušavaju lični i poslovni odnosi. Naravno, i ukoliko obe strane posluju po zakonu i svim propisima, bez obzira na bliske veze i čest kontakt koji ostvaruju.
Kada poslovni partneri sarađuju na internacionalnom nivou i jasno je da su u rodbinskim vezama, može doći do nekih nedoumica u vezi sa propisima ili do neočekivanih zabuna.
Na primer, neki preduzetnici postavljaju pitanje da li postoji obaveza formiranja transfernih cena kada sarađuju sa firmom rođaka. Iako ovo pitanje nekome zvuči nelogično, knjigovođe se često susreću sa sličnim dilemama. Razlog vide u tome što pojam transfernih cena mnogim preduzetnicima i poslovođama još uvek nije razjašnjen.
Zbog toga ćemo se u ovom tekstu baviti upravo transfernim cenama i odgovoriti na pitanje da li su one obavezne čak i kada je u pitanju saradnja bliskih rođaka.

Šta su transferne cene
Transferne cene uređuju transakcije između povezanih firmi koje se nalaze u različitim zemljama. Cilj formiranja i poštovanja transfernih cena je da se spreči potencijalno izbegavanje poreza ili smanjenje poreske osnovice.
Po transfernim cenama posluju firme koje su povezane istom matičnom kompanijom u drugoj zemlji. Jeda drugoj prodaju robu, usluge ili intelektualnu svojinu. Firme mogu biti povezane kao pravna ili fizička lica koja imaju zajednički ekonomski interes. Dakle, mogu biti povezane poslovnim, rodbinskim ili drugim specifilnim vezama.
Povezanost lica koja primenjuju transferne cene
Obaveza primene transfernih cena odnosi se na sve transakcije između povezanih lica i taj zakon je aktuelan kako u Srbiji, tako i u velikom broju drugih država. Povezana lica su ona koja imaju određeni nivo uticaja ili kontrole jedno nad drugim. Dakle, ona mogu biti:
- Pravno povezana lica – firme koje su u vlasništvu istih pravnih ili fizičkih lica.
- Fizička lica u bliskim rodbinskim odnosima.
- Lica povezana zajedničkim interesom (poslovni partneri, članovi istog udruženja).
Odgovor na pitanje iz naslova je da su i u poslovanju sa firmom rođaka, čak i kada firma pripada porodici, sve transakcije podložne regulativi o transfernim cenama. Ukoliko želite da uspešno i dugoročno sarađujete sa firmom rođaka, neophodno je da primenjujete propise o transfernim cenama.

Koja je procedura transakcije sa povezanim licima
Kada poslujete sa firmom povezanog lica, odnosno rođaka, kako biste izbegli poreske komplikacije, najbolje je da pratite sledeću proceduru.
Izrada interne politike transfernih cena
Utvrditi metode određivanja cena po tržišnim standardima. Ovo podrazumeva istraživanje tržišnih cena za slične proizvode ili usluge.
Vođenje detaljne dokumentacije
Evidentiranje svih transakcija sa povezanim licima, uz utvrđeni osnov za određivanje cena je ključno za pravilno poslovanje. Izveštaji o tržišnim cenama su dokaz da povezane firme posluju ispravno i u skladu sa zakonom.
Konsultovanje stručnjaka
Kada su u pitanju transferne cene, veoma je važno pratiti savete stručnjaka za poreze. Oni su tu da firme pravilno postave i evidentiraju sve transakcije sa povezanim licima. Na taj način će smanjiti rizik od kazni i sankcija.
Praćenje lokalnih zakona
Pravila u vezi sa transfernim cenama razlikuju se od države do države i sklona su promenama. Ovi propisi često se ažuriraju, u cilju sprečavanja izbegavanja poreza. Zbog toga je veoma važno da budete infirmisani o svim promenama zakona.

U kojim situacijama je obavezno primenjivati transferne cene
Zakon i propisi o transfernim cenama zavise od države do države. Kada se radi o Srbiji, postoje jasne zakonske smernice koje propisuju obaveznu primenu transfernih cena pod određenim uslovima. Na primer, kada su u pitanju veće kompanije koje posluju do određenog limita, transferne cene su obavezne.
Vrste transakcije su takođe važne, jer neki obračuni su niskog profita i nemaju veliki uticaj na dobit firme pa nekada ne podležu transfernim cenama.
Obavezno je vođenje dokumentacije i transfernim cenama. Na taj način se opravdavaju tranasakcije i formiranje cena.
Takođe je važna i povezanost lica koja posluju. Kada se radi o usko povezanim licima, na primer najbližim rođacima, poreska inspekcija će više pažnje obraćati na adekvatnu primenu transfernih cena.
Šta se dešava ako ne prijavite transferne cene
Ako poslujete sa povezanim licima i ne prijavljujete adekvatne transferne cene, ulazite u određene rizike. Inspekcija može da ustanovi da postoji niža osnovica za porez na dobit i da naloži naknadno obračunavanje poreza. Kazne i kamate za neprijavljene ili nepravilne transferne cene mogu značajno da ugroze budžet i troškove firme.
Poreska inspekcija ima pravo da analizira poslovanje firme retroaktivno za nekoliko godina. Ova procedura dovodi firmu do dodatnih troškova i kazni koje plaća unazad.
Zbog toga je veoma važno da se transferne cene adekvatno prijavljuju i u slučaju poslovanja sa povezanim licem, odnosno sa firmom rođaka.
Foto: pixabay.com