Male proizvođače destilovanih alkoholnih pića poput šnapsa i grapa ponovo će dobiti dozvolu za svoje kućne destilerije kako bi se očuvala tradicija u Švajcarskoj.
Nakon što je Dom predstavnika podržao, Senat je takođe glasao u korist ovog predloga u ponedeljak sa 42 glasa za, 0 protiv i 2 uzdržana glasa.
Predlog koji je u Domu predstavnika podneo Fabio Regazzi zahteva da vlada stvori osnovu u Zakonu o alkoholu kako bi se malim proizvođačima ponovo dodelile dozvole. Takođe, dozvole koje su otkazane ili privremeno produžene krajem 2020. godine trebalo bi da povrate svoju važnost.
Revizija Zakona o alkoholu iz 2015. godine ukinula je mogućnost kućnih destilerija za privatne osobe, jer one ne spadaju pod definiciju farmera, objasnio je Regazzi.
Oni koji destiluju iz hobija su isključeni iz ove zabrane. Oduzimanje dozvola uništilo bi vekovnu tradiciju, rekao je, objašnjavajući da proizvođači prave važan doprinos očuvanju seoske kulturne baštine koja je važna kako sa kulturološkog, tako i sa pejzažnog aspekta.
Ovo je takođe bilo gledište odgovornog odbora Senata. Osim toga, dodela dozvola ojačala bi proizvodnju lokalnih specijaliteta. Odbor je takođe smatrao da je ispravno smanjiti administrativne prepreke, posebno zato što su male destilerije pod pritiskom konkurencije uvoznih pića.
Prema tekstu predloga, trenutno ima oko 10.000 pojedinaca u italijanskom delu Švajcarske koji proizvode destilovana pića; 500 njih ima dozvolu. Postoje i privatne destilerije u Valaisu, Bernu i regionu Bazela.
Vlada je zatražila glasanje „protiv“ ovog predloga. Argumentovala je da je sa odbijanjem liberalizacije tržišta alkohola 2015. godine ostala obaveza da svako ko želi da destiluje alkohol mora imati dozvolu. Oni koji više nemaju dozvolu za destilaciju morali su otići do jedne od tri ugovorne destilerije ili jedne od 63 zadruge u Ticinu da prodaju svoje proizvode.
Ministarka finansija Karin Keller-Sutter tvrdi da se ovaj sistem pokazao kao efikasan.