Ako razmišljate o preseljenju u Švajcarsku, znajte da ima mnogo stvari će vam se svideti u ovoj zemlji. Ali biti iseljenik u Švajcarskoj može predstavljati neke izazove. Iseljenici iz zemalja koje nisu članice Evropske unije/šengenskog prostora, poput Srbije, suočavaju se sa više birokratskih izazova.
Većina iseljenika u Švajcarskoj slaže se, međutim, da im ta zemlja nudi bolji kvalitet života. Oni uživaju veće plate i pristup univerzalnoj zdravstvenoj zaštiti i obrazovanju. Ali, istinska integracija u lokalni život i sklapanje švajcarskih prijateljstva može biti nezgodna. Osim toga, zemlja je veoma, veoma skupa.
Prilagođavanje životu u novoj zemlji može biti izazovno, posebno ako ste se preselili iz daleke zemlje i imate malo iskustva u životu u inostranstvu. Međutim, prilagođavanje životu u novoj zemlji takođe može biti veoma uzbudljivo i donosi mnogo novih prilika i iskustava.
Evo nekih saveta:
Istražite Švajcarsku i njene kulture: Pre nego što se preselite u Švajcarsku, istražite šta možete očekivati od života u ovoj zemlji. To uključuje razumevanje njenih kulturnih običaja, jezika i društvenih normi.
Naučite jezik: Ako nemate dobro poznavanje nemačkog ili francuskog jezika, razmislite o tome da počnete da ga učite pre nego što se preselite. Ovo će vam olakšati prilagođavanje i pomoći u komunikaciji sa lokalnim stanovništvom.
Pronađite posao: Ako ste planirali da se preselite u Švajcarsku da bi radili, razmislite o tome koji posao bi vam najviše odgovarao i počnite da tražite poslove u vašoj struci. Možete se obratiti lokalnim agencijama za zapošljavanje ili pretražiti online oglase za poslove.
Pronađite smeštaj: Nekretnine su, naravno, jedan od najvećih troškova za iseljenike u Švajcarskoj. U stvari, većina ljudi u zemlji nema dom ovde. Kao iseljenik, verovatno ćete iznajmiti dok živite u Švajcarskoj, i možete očekivati da ćete potrošiti najmanje 20% svoje plate svakog meseca na kiriju. Prilikom odabira mesta za život, razmislite o svojim potrebama i budžetu. Možete se informisati o cenama stanova ili kuća u različitim delovima Švajcarske i odlučiti gde bi vam najviše odgovaralo da živite.
Povežite se sa lokalnom zajednicom: Upoznavanje je teško svuda, ali ako niste upoznati sa lokalnim običajima, u Švajcarskoj može biti još teže. Švajcarci nisu posebno romantični i sigurno se ne upuštaju u javno iskazivanje naklonosti. Razmislite o tome da se priključite nekom sportskom klubu ili udruženju ili da posetite lokalne kulturne događaje.
Razmislite o svojim financijama: Pre nego što se preselite, razmislite o tome koliko ćete novca imati na raspolaganju i kako ćete ih trošiti. Razmislite o tome da li će vam trebati račun u lokalnoj banci i kako ćete plaćati račune i ostale troškove.
Troškovi života
Dnevni troškovi u Švajcarskoj su veoma visoki. Ženeva, Cirih i Bern su među najskupljim destinacijama na svetu. Ali većina iseljenika je dobro plaćena. A zahvaljujući efikasnim javnim uslugama i dobro održavanoj infrastrukturi, mnogi iseljenici smatraju da su troškovi vredni toga.
Trebalo bi da pokušate da predvidite koliki će vam biti troškovi života, imajte na umu da se porezi razlikuju u zavisnosti od kantona ili grada u kojem živite.
Osigurajte se zdravstveno: Kada se preselite u Švajcarsku, važno je da imate adekvatno zdravstveno osiguranje. Švajcarska ima univerzalni zdravstveni sistem svetske klase. To je delimično zato što zemlja troši mnogo na zdravstvenu zaštitu – više od 8.785 CHF po stanovniku. Ali, za razliku od mnogih drugih zemalja, ne finansira se putem poreza. Umesto toga, svi stanovnici Švicarske doprinose švajcarskim semama zdravstvenog osiguranja koje vodi kanton. Mnogi imaju i privatno zdravstveno osiguranje. Na taj način svi stanovnici imaju pristup zdravstvenoj zaštiti, a osiguranje pokriva oko 80%–90% troškova.
Razmislite o obrazovanju: Ako se selite u Švajcarsku sa decom, postoji niz dobrih opcija za obrazovanje. Školska godina traje od septembra do juna, sa tačnim datumima koje određuje svaki kanton. Obavezno je da deca uzrasta od 5 do 15 godina pohađaju školu.
Održavajte veze sa porodicom i prijateljima: Iako je važno da se prilagodite životu u Švajcarskoj, važno je da održavate i veze sa svojom porodicom i prijateljima. Razmislite o tome da koristite internet i društvene mreže da biste održavali kontakt sa njima.
Iskoristite prilike za putovanja: Švajcarska je centralno smeštena u Evropi i ima mnogo mogućnosti za putovanja u druge zemlje. Iskoristite prilike da putujete i upoznajete nove kulture i destinacije.