Ako AI generiše izvore informacija, to može dovesti do ozbiljnih problema.
Novi izveštaj Forbsa otkriva da je Perplexity, neobičan alat za pretragu baziran na AI, uhvaćen u plagijatima i sumnjivim optužbama sa interneta, koristeći nepouzdane i loše informisane izvore generisane od strane veštačke inteligencije sa sumnjivih blogova.
Forbsov izveštaj se temelji na detaljnom istraživanju Perplexity-ja sprovedenom od strane GPTZero, startupa specijalizovanog za identifikaciju sadržaja kreiranog od strane AI. U nedavno objavljenom blogu, izvršni direktor GPTZero, Edvard Tian, primetio je porast broja izvora povezanih sa Perplexity-jem koji su sami generisani od strane AI. Kada je istraženo kako Perplexity dobija informacije, otkriveno je da u nekim slučajevima Perplexity pruža zastarele i netačne informacije iz AI-generisanih izvora.
Drugim rečima, ovo je zatvorena petlja dezinformacija kojom upravlja veštačka inteligencija, gde greške i izmišljotine AI-a nalaze put do odgovora Perplexity-a. Za startup koji tvrdi da „revolucionira način otkrivanja informacija“ i pruža „precizno znanje“ putem „aktuelnih“ informacija iz „pouzdanih izvora“, ovo je izazovna situacija.
„Perplexity je samo toliko dobar koliko su dobri njegovi izvori“, izjavio je Tian za Forbs. „Ako su izvori AI generacije, onda je i rezultat“.
Ako ste skeptični prema alatima za detekciju AI-a, to je sasvim opravdano. Međutim, izvori koje pruža Perplexity i slične platforme, koje Tian i Forbs navode kao loše informacije bazirane na veštačkoj inteligenciji, pokazuju znakove slabosti u generativnim sposobnostima veštačke inteligencije.
Perplexity tvrdi da je razvio svoje interne algoritme za otkrivanje AI-generisanog sadržaja, ali priznaje da „oni nisu savršeni i zahtevaju stalno unapređivanje, posebno jer se AI-generisani sadržaj sve više usavršava“, izveštava B92.