Premijer Kanade, Džastin Trudo, najavio je značajno smanjenje imigracionih kvota, u pokušaju da obuzda rast stanovništva zemlje. Ova odluka dolazi usred opadanja javne podrške prema imigraciji, a kritičari je vide kao pokušaj da se pridobije podrška birača uoči sledećih izbora.
Trudo je izjavio da će Kanada smanjiti broj imigranata u naredne tri godine kako bi se zaustavio brzi rast stanovništva, koji je u velikoj meri bio podstaknut prilivom novih doseljenika. Stanovništvo Kanade poraslo je za 3,2% između 2023. i 2024. godine, što je najbrži godišnji rast još od 1957. godine, čime je broj stanovnika dostigao 41 milion.
„Smanjićemo broj imigranata koje primamo u narednim godinama, kako bismo omogućili stabilizaciju rasta stanovništva,“ rekao je Trudo, dodajući da je potrebno obezbediti vreme za unapređenje zdravstvene zaštite, stambenih kapaciteta i socijalnih usluga. Cilj ove promene je pružiti vlastima na svim nivoima prostora da se prilagode većem broju ljudi u budućnosti.
Javni stavovi i stambena kriza
Ova odluka dolazi u trenutku kada javno mnjenje postaje sve nepovoljnije prema imigraciji. Nedavna anketa instituta Environics pokazala je da 58% Kanađana veruje da zemlja prima previše imigranata, što predstavlja porast od 14 procentnih poena u odnosu na prethodnu godinu. Slično istraživanje koje je sproveo Abacus Data ukazalo je na zabrinutost građana zbog uticaja imigracije na stambenu krizu, posebno u vezi sa pristupačnošću i nedostatkom stambenih jedinica.
Ministar za imigraciju, Mark Miler, predvideo je da će smanjenje imigracije ublažiti stambene pritiske, smanjujući potrebu za izgradnjom 670.000 novih domova do 2027. godine. „To je značajan korak ka rešavanju stambenog jaza,“ rekao je Miler.
Ekonomske posledice i političke implikacije
Međutim, ekonomski stručnjaci upozoravaju da bi smanjenje imigracije moglo imati negativne posledice po kanadsku ekonomiju. Kanadska privredna komora upozorila je da je imigracija ključna za rast radne snage, naročito zbog starenja stanovništva, niske stope nataliteta i odlaska u penziju generacije bejbi-bumera. „Smanjenje radne snage će uticati na hiljade poslodavaca širom zemlje koji se već bore sa pronalaženjem radnika,“ navodi se u saopštenju.
Ova odluka takođe ima značajne političke posledice, s obzirom na predstojeće izbore u Kanadi sledeće godine. Lider opozicije, Pjer Polijevre, čija Konzervativna partija beleži rast popularnosti, optužio je Trudoa da očajnički pokušava da pridobije podršku. Polijevre je izjavio da su Trudoovi postupci „panika i poslednji pokušaj“ da povrati poverenje birača, ali je izrazio sumnju da će premijer ispuniti svoja obećanja.
Dok Kanada nastoji da pronađe ravnotežu između ekonomskih potreba i kapaciteta za priliv novih doseljenika, pitanje imigracije nesumnjivo će biti ključno u predizbornim debatama.