Kako se ekonomski uslovi pogoršavaju u Nemačkoj i Sjedinjenim Američkim Državama, stručnjaci sve više predviđaju pad kamatnih stopa kao odgovor na rastuće rizike od recesije. Evropska centralna banka (ECB) je svesna da predugo zadržavanje visokih kamatnih stopa može dodatno otežati ekonomski oporavak. Istovremeno, inflatorni pritisci počinju da popuštaju, što ukazuje na moguće smanjenje kamatnih stopa već u septembru, i to sa obe strane Atlantika. Ovaj potez bi mogao pozitivno uticati na dionička tržišta u drugoj polovini godine, jer bi niže kamatne stope olakšale zaduživanje i podstakle investicije.
Nemačka ekonomija u opasnosti od recesije
Nemačka, najveća ekonomija Evrope, suočava se sa ozbiljnim izazovima. Industrijska proizvodnja u Nemačkoj je u junu porasla za 1,4% na mesečnom nivou, što predstavlja blagi oporavak u odnosu na revidirani pad od 3,1% u maju. Ovaj rast je pre svega vođen povećanjem proizvodnje automobila i elektronske opreme. Proizvodnja kapitalnih dobara i intermedijarnih proizvoda zabeležila je rast od 2,5% i 2,1% respektivno, dok je proizvodnja proizvoda široke potrošnje pala za 2,4%. Ipak, ukupna proizvodnja u drugom kvartalu zabeležila je pad od 1,3%, što je poništilo rast od 0,4% zabeležen u prvom kvartalu.
Uz to, trgovinski suficit Nemačke je opao na 20,4 milijarde evra u junu, što je smanjenje u odnosu na revidiranih 25,3 milijarde evra iz maja. Oštar pad izvoza i blagi rast uvoza ukazuju na to da je neto trgovina robom negativno uticala na ekonomski rast u drugom kvartalu. Ovi pokazatelji povećavaju rizik od tehničke recesije u trećem kvartalu, iako se očekuje da će potrošačka potrošnja i uslužni sektor ublažiti taj pad.
Američko tržište rada usporava
U Sjedinjenim Američkim Državama, poslednji podaci ukazuju na usporavanje aktivnosti u proizvodnom sektoru. ISM Manufacturing indeks za jul iznosio je 46,8, što je ispod očekivanih 48,8, i ukazuje na kontrakciju u sektoru (vrednost ispod 50 znači pad aktivnosti). Istovremeno, tržište rada pokazuje znakove slabljenja, jer je u julu američka ekonomija dodala samo 114.000 radnih mesta, znatno manje od očekivanih 175.000. Privatni sektor je takođe bio slab, sa samo 97.000 novih radnih mesta, u poređenju sa očekivanih 140.000. Stopa nezaposlenosti je porasla na 4,3%, što je iznad očekivanja, dok je rast prosečnih zarada iznosio samo 0,2%, manje od predviđenih 0,3%.
Makroekonomski izazovi i potencijalni odgovori
Ovakvi makroekonomski pokazatelji ukazuju na moguće dublje probleme u obe ekonomije. U Nemačkoj, pad industrijske proizvodnje i trgovinskog suficita može signalizirati slabost izvoznog sektora, koji je ključan za nemačku ekonomiju. U SAD, usporavanje tržišta rada i slaba proizvodnja mogli bi dovesti do smanjenja potrošnje, što bi dodatno usporilo ekonomski rast.
U odgovoru na ove izazove, centralne banke u obe zemlje razmatraju snižavanje kamatnih stopa kako bi podstakle ekonomski rast i ublažile efekte potencijalne recesije. Očekuje se da će Federalne rezerve i ECB smanjiti kamatne stope za 0,5% u septembru, što bi moglo olakšati zaduživanje za preduzeća i domaćinstva, podstaći investicije i stabilizovati ekonomske aktivnosti.
Kratkoročno, smanjenje kamatnih stopa moglo bi doneti olakšanje, ali dugoročno, stabilnost će zavisiti od sposobnosti ovih ekonomija da se prilagode promenljivim globalnim uslovima i pronađu nova rešenja za rastuće makroekonomske rizike.