Životni standard maloletnika širom sveta nije se poboljšao u protekloj deceniji, pokazuje studija „KidsRights Index“. U njemu se izdvaja Švajcarska „zbog nedovoljne implementacije principa najboljeg interesa deteta“ u zemlji.
Posledice klimatskih promena ugrožavaju milijardu dece, zabrinuta je u sredu nevladina organizacija KidsRights. Pandemija Covid-19 takođe je imala značajan uticaj na maloletnike, koji su ponekad bili lišeni hrane ili lekova zbog poremećaja u zdravstvenom sektoru, što je dovelo do smrti oko 286.000 dece mlađe od pet godina, saopštila je holandska nevladina organizacija.
Studija „KidsRights Index“, koja se objavljuje svake godine, rangira 185 zemalja prema njihovoj usklađenosti sa Međunarodnom konvencijom o pravima deteta, na osnovu podataka UN. Island, Švedska, Finska i Holandija zauzimaju prva mesta na rang-listi za 2022. godinu, a zatvaraju ih Centralnoafrička Republika, Sijera Leone, Avganistan i Čad.
Studija iz 2022. je „alarmantna za naše sadašnje i buduće generacije dece“, rekao je Mark Dulaert, osnivač i predsednik KidsRights-a u saopštenju. „Klima koja se brzo menja sada ugrožava njihovu budućnost i njihova osnovna prava. Nije bilo značajnog napretka u životnom standardu dece tokom protekle decenije, a pored toga, pandemija Covid-19 ozbiljno je uticala na njihov život.
Međutim, studija pozdravlja napredak koji su neke zemlje ostvarile. Angola je više nego prepolovila smrtnost mlađih od pet godina, dok je Bangladeš skoro prepolovio broj mlađih od pet godina. Bolivija je, sa svoje strane, skoro prepolovila broj nesreća sa decom na poslu.
Na drugom mestu prošle godine, Švajcarska je pala na 31. mesto „zbog nedovoljne implementacije principa ‘najboljeg interesa deteta’ u odlukama koje se tiču dece”, istakla je nevladina organizacija.
Druge zemlje su izdvojene u izveštaju, uključujući Nigeriju, 175., po visokoj stopi smrtnosti majki tokom porođaja, i Crnu Goru, 49., zbog niske stope vakcinacije.