Švajcarska je jedna od najinovativnijih zemalja na svetu, a njena dva tehnološka instituta su na vrhu globalne rang liste. Uprkos tome, još uvek je malo žena koje rade u nauci. Uspešni uzori i posvećene inicijative bi, međutim, mogle da preokrenu ovaj trend.
Discipline u kojima su istorijski dominirali muškarci poput fizike, robotike ili matematike više nisu tabu za žene. Mnoge žene širom sveta daju im vredan doprinos. Ali rodna razlika u naučnim istraživanjima i dalje je velika.
U Švajcarskoj nema mnogo žena na visokim akademskim pozicijama poput profesora. Ako uzmemo u obzir samo STEM discipline (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika), još je manje profesora. Ali plima se polako menja.
Priče uspešnih naučnica podsećaju da promena nije samo moguća, već se već dešava. Margarita Chli je jedna od njih. Seća se da su, kada je stigla u Švajcarsku na svoje postdoktorsko istraživanje iz robotike, bile samo dve devojčice u odeljenju od pedeset studenata. Dok je studirao, Chli je postala fascinirana idejom kombinovanja robotike sa kompjuterskim vidom kako bi se stvorile inteligentne mašine koje bi mogle da ‘vide’, percipiraju i komuniciraju sa prostorom oko sebe. Njen rad, inspirisan prirodom, doprineo je prvom autonomnom letu malog helikoptera. Danas je Chli docent na saveznom tehnološkom institutu ETH Cirih, gde vodi laboratoriju Vision for Robotics. „Neko me je jednom naterao da razmislim o tome da moj put u karijeri nije bio dostupan ženama pre 20 godina. Ovo je velika odgovornost,
Odlučnost, talenat i ambicija samo su neki od sastojaka koji su omogućili ženama da se ističu u svojim oblastima, bilo da se radi o robotici, epidemiologiji ili kosmologiji. Odlučni su da odgovore na osnovna pitanja za čovečanstvo. I žele da utre put budućim generacijama da slede.