Nemačka vlada je usvojila istorijski predlog zakona o samoopredeljenju, koji će značajno olakšati proces promene pola za transseksualne, interseksualne i nebinarne osobe. Ovaj predlog zakona ima za cilj da odgovori na potrebe LGBTK+ zajednice i ukloni prepreke koje su postojale još od 1980-ih godina.
Liza Paus, ministarka za porodicu u Nemačkoj, ocenila je ovu odluku kao “veliki trenutak za transrodne i interseksualne osobe u Nemačkoj”. Ukoliko se ovaj predlog zakona usvoji, to će omogućiti pojedincima da legalno promene ime i pol uz znatno pojednostavljenu proceduru. Novi postupak će podrazumevati podnošenje obrasca za samoopredeljenje umesto dosadašnje obaveze podnošenja dva psihološka izveštaja sudu.
Važeći zakon, usvojen još u 1980-ima, zahteva da osobe koje žele da promene ime i pol podnesu dva psihološka izveštaja sudu, što je tretiralo ovu situaciju kao medicinski problem. Novi predlog zakona, međutim, zalaže se za priznavanje prava svakog pojedinca na samoopredeljenje prema sopstvenom rodnom identitetu.
Novi zakon takođe postavlja smernice u vezi sa promenom pola kod maloletnika. Roditelji dece mlađe od 14 godina će morati da dostave odgovarajuću dokumentaciju, dok će maloletnici stariji od 14 godina moći sami da podnesu zahtev uz saglasnost roditelja. Promena će postati validna nakon tri meseca, a zahtev za promenu pola moći će se podneti tek nakon godinu dana kako bi se obezbedila ozbiljnost odluke.
Međutim, predlog zakona nije prošao bez kontroverzi. Opozicija i neki feministički krugovi su izrazili zabrinutost, tvrdeći da naziv zakona sugeriše da se seksualni identitet bira proizvoljno. Iako su kontroverze prisutne, zakon će biti podnet parlamentu na odobrenje. Ukoliko bude usvojen, Nemačka će se pridružiti brojnim evropskim zemljama koje već priznaju pravni princip samoopredeljenja, kao što su Belgija, Španija, Irska, Luksemburg i Danska.