Širom Evrope, poljoprivrednici već nedeljama protestuju zbog krize sa cenama, nezadovoljstva poljoprivrednim zakonima EU i drugih pitanja. Protesti su se održali u mnogim evropskim državama, uključujući Francusku, Nemačku, Litvaniju, Poljsku, Rumuniju i Holandiju. Glavni razlozi za proteste su ekstremni vremenski uslovi, ptičji grip, rast troškova goriva, prekomerne regulative i priliv ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda u EU.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pokrenula je strateški dijalog o budućnosti poljoprivrede, pokušavajući da smiri bes poljoprivrednika. Među temama su prihodi farmera, održivost, tehnološke inovacije, konkurentnost i zelena tranzicija.
Poljoprivrednici su „veoma važno biračko telo“ uoči izbora za Evropski parlament. Protesti su se održali ispred Evropskog parlamenta u Briselu 24. januara, sa učešćem Marion Marešal, nećake Marin Le Pen.
U Nemačkoj, poljoprivrednici protestuju zbog smanjenja subvencija za dizel, a u Austriji je desničarska Slobodarska partija Austrije organizovala demonstracije. U Francuskoj, gnjev farmera predstavlja izazov za vladu premijera Gabrijela Atala.
U Poljskoj, protesti su doveli do ostavke ministra poljoprivrede, a granični prelazi sa Ukrajinom bili su blokirani. U Rumuniji su poljoprivrednici i prevoznici protestovali zbog uvoza jeftinog žita iz Ukrajine. U Bugarskoj su se poljoprivrednici sastali sa vladinim predstavnicima kako bi izbegli buduće proteste.
Slovenački poljoprivrednici su pozvali novog ministra poljoprivrede da odgovori na njihove zahteve, a u Litvaniji su farmeri zahtevali bolje cene, niže poreze na gorivo, pojednostavljenje propisa i zabranu tranzita ruskog žita kroz njihovu zemlju.