Razgovori za posao često mogu biti stresni, bez obzira koliko ste se pažljivo pripremali. Nakon što ste posvetili vreme prilagođavanju vašeg CV-a i propratnog pisma, još uvek morate ostaviti dobar utisak tokom samog intervjua.
Prosečno, za jedno radno mesto prijavi se oko 120 kandidata, a samo 20% od njih biva pozvano na razgovor. Zato je ključno da se istaknete i ostavite pozitivan i trajan utisak.
Mnogi kandidati se fokusiraju na to šta bi trebali reći, ali jednako je važno voditi računa o tome šta ne bi trebalo reći tokom intervjua. Evo pet stvari koje treba izbegavati:
- Negativni komentari o trenutnom šefu
Tokom intervjua, intervjueri žele da vas bolje upoznaju i procene kako biste se uklopili u tim i kompanijsku kulturu. Izbegavajte negativne komentare o trenutnom ili bivšem šefu, jer to može ostaviti utisak da niste profesionalni i da možete imati problema u saradnji s drugima. Umesto toga, fokusirajte se na pozitivne razloge zbog kojih tražite novi posao, kao što su želja za novim izazovima ili bolje prilike za napredovanje.
- Nedostatak jasnoće o karijernim ciljevima
Ako kažete da ne znate koja vam uloga najbolje pristaje, to može stvoriti utisak da nemate jasno definisane karijerne ciljeve. Poslodavci traže kandidate koji su svesni svojih veština i ambicija. Bolje je da istaknete aspekte posla koji vas privlače i objasnite zašto ste zainteresovani za tu konkretnu poziciju i kompaniju.
- Nepoznavanje kompanije ili industrije
Nedovoljna priprema i nepoznavanje osnovnih informacija o kompaniji ili industriji mogu se loše odraziti na vas. To može sugerisati da niste ozbiljni u vezi sa prijavom na posao. Pre intervjua, istražite osnovne informacije o kompaniji, njenim proizvodima, uslugama i poziciji na tržištu. Ovo će pokazati vašu posvećenost i interesovanje za posao.
- Planiranje sopstvenog biznisa
Poslodavci žele zaposliti ljude koji su posvećeni dugoročnom radu u kompaniji. Ako izrazite nameru da u budućnosti pokrenete sopstveni biznis, to može izazvati zabrinutost da niste dugoročno posvećeni ulozi. Bolje je naglasiti svoje ciljeve za profesionalni razvoj i doprinos kompaniji, što pokazuje vašu spremnost da radite na zajedničkom uspehu.
- Nemate pitanja za intervjue
Kada dođe trenutak za postavljanje pitanja, iskoristite priliku da saznate više o kompaniji i ulozi. Ne postavljanje pitanja može izgledati kao nedostatak interesovanja ili pripreme. Pripremite nekoliko pitanja unapred, kao što su pitanja o kulturi kompanije, timskoj dinamici ili budućim projektima. Ovo pokazuje da ste ozbiljno razmotrili kako se uklapate u kompaniju.