Uzimajući u obzir sva poreska i socijalna davanja, prosečna plata u zemlji u celini je 6.550 švajcarskih franaka (švajcarski kurs danas je skoro jednak američkom dolaru). U „prljavom“ obliku, bez poreskih i socijalnih odbitaka, ovaj iznos je nešto više od 10.000 franaka.
I sektorski i regionalni faktori imaju značajan uticaj na nivo zarada. Najprosperitetniji u tom pogledu je najveći grad u Švajcarskoj – Cirih, gde prosečna plata prelazi nivo od 2.000 američkih dolara u zemlji i iznosi više od 12.000 američkih dolara (međutim, u „čistom” obliku je 6.900 američkih dolara).
Prosečna plata u Ženevi 2022. dostigla je 10.560 dolara u dolarima (u „čistom” obliku – 6.550 američkih dolara). Osim Ciriha, ona je i manja nego u Bazelu, ali veća nego u drugim regionima zemlje. Ali neki od južnih kantona Švajcarske, posebno u blizini Italije, visoravni Graubunden i Ticino, imaju najnižu prosečnu platu. Na ovim mestima njegov početni nivo ne dostiže 8.500 američkih dolara (kao rezultat toga, Ticino košta manje od 5.400 američkih dolara).
Sa stručne tačke gledišta, najprofitabilniji su bankarski i sektor osiguranja. Tako iskusni finansijski direktor banke zvanično prima 21.000 dolara mesečno. Takođe visoke zarade od specijalista iz oblasti visoke tehnologije i vrhunskih farmaceuta. U ovim prestižnim industrijama obično rade švajcarski državljani, tako da imigrantu nije lako doći do takvog položaja.
Plata policajca u Švajcarskoj sa činom narednika trenutno iznosi više od 7.000 američkih dolara. Istovremeno, njegovo radno opterećenje je standardnih 42 sata nedeljno. Oficiri imaju veće plate, u zavisnosti od čina i položaja. Međutim, ni u jednoj organizaciji, bilo da je to privatna firma ili državna agencija, plata najmlađeg zaposlenog ne može biti 12 puta manja od plate najstarijeg. Ovaj princip je obavezan za sve industrije bez izuzetka.
Plata nastavnika u osnovnoj školi skoro je ista kao i policijskog narednika – nešto manje od 7.000 američkih dolara. Njeno nedeljno opterećenje, zavisno od prirode obrazovne ustanove i radnog staža, kreće se od 22 do 29 školskih časova.
Međutim, ne žive svi samo od službenih plata koje primaju u javnom sektoru. Ovo se posebno odnosi na oblast top menadžmenta. U tom pogledu prednjače ponovo sektor bankarstva i osiguranja, gde plate privilegovanog osoblja mogu da pređu 40.000 ili čak 50.000 američkih dolara.
Ali takve naizgled prestižne oblasti kao što su građevinski sektor ili ugostiteljstvo, pružaju mnogo manje mogućnosti za apetite najvišeg menadžmenta: ovde plata nije veća od 11.000-16.000 američkih dolara.
Plata stomatologa u Švajcarskoj u privatnom sektoru nije fiksna. Postoje primeri kako privatni zubar u Cirihu može da zaradi oko 30.000 dolara mesečno. Istovremeno, lekar u javnom sektoru prima od 7.800 američkih dolara.
[…] Prosečne plate u Švajcarskoj […]