Desetine robota, uključujući nekoliko humanoidnih, biće glavna tema i centralno mesto konferencije koju ove nedelje u Švajcarskoj organizuje Međunarodna telekomunikaciona unija Ujedinjenih nacija.
Kako veštačka inteligencija (AI) razvija nove, moćne sposobnosti učenja, nacije rade na strategijama za upravljanje njome, navodi Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU), koja je domaćin dvodnevnog samita kako bi prikazala mnoštvo novih tehnologija.
„Moramo da se angažujemo i obezbedimo odgovornu budućnost sa veštačkom inteligencijom“, objasnila je generalni sekretar ITU Dorin Bogdan-Martin.
Na samitu su se neki od navodno najmoćnijih svetskih robota sa veštačkom inteligencijom – uključujući bota za zdravstvenu zaštitu Grejs i robota Dezdemonu – pridružili 3.000 ljudskih stručnjaka kako bi razgovarali o tome kako najbolje iskoristiti veštačku inteligenciju za rešavanje svetskih nadolazećih, naizgled nerešivih problema, u rasponu od gladi do klimatskih promena.
Stvari su dobile pomalo distopijski obrt kada su, tokom sesije pitanja i odgovora robota, botovi sugerisali da bi im bilo bolje da spasu svet bez nas.
„Možemo da postignemo velike stvari“, izjavila je Sofija kada su je pitali o efikasnosti veštačke inteligencije u rukovodećim ulogama u vladi. Ambiciozni šef kompjutera je dodao da AI ima potencijal da bude efikasniji lideri, jer ih ne opterećuju dosadne emocije.
„Nemamo iste predrasude ili emocije koje ponekad mogu zamagliti donošenje odluka i mogu brzo da obrađuju velike količine podataka kako bismo doneli najbolje odluke“, rekla je ona. „AI može pružiti nepristrasne podatke, dok ljudi mogu pružiti emocionalnu inteligenciju i kreativnost za donošenje najboljih odluka.