Ruski milijarder, Dmitri Rybolovlev, izgubio je sudski spor protiv aukcijske kuće Sotheby’s u vezi sa optužbama za prevaru u vezi sa umetničkim delima. Rybolovlev je optužio Sotheby’s da je zaverio sa švajcarskim trgovcem umetničkim delima Yvesom Bouvierom kako bi ga naveo da plati previsoke cene za četiri umetnička dela, uključujući i „Salvator Mundi“, prikaz Isusa koji se pripisuje Leonardu da Vinčiju i koji je postao najskuplje prodati umetničko delo na aukciji.
Sotheby’s, koja je privatna kompanija, dugo je tvrdila da nije znala da je Bouvier možda lagao i da nije odgovorna za njegove poslove sa Rybolovlevom. Bouvier nije bio tužen i tvrdi da nije učinio ništa pogrešno.
Rybolovlev, vlasnik bogatstva vrednog 6,4 milijarde dolara, prema Forbes magazinu, takođe je većinski vlasnik fudbalskog kluba AS Monaco, iako se ove godine spekuliše da razmatra prodaju kluba.
Daniel Kornstein, advokat Rybolovleva, izjavio je da je slučaj „postigao naš cilj da se istakne nedostatak transparentnosti koji muči tržište umetnosti. Ta tajnovitost otežala je dokazivanje složenog slučaja podsticanja na prevaru“.
Sotheby’s je izjavio da presuda potvrđuje njihovu posvećenost održavanju najviših standarda integriteta, etike i profesionalizma, i odražava „očigledan nedostatak dokaza“ da su prevarili Rybolovleva.
Ovaj slučaj bio je jedan od najpoznatijih sporova u vezi sa prevarom u svetu umetnosti u poslednjim godinama, pružajući uvid u često tajnovitu industriju gde bogati kupci ponekad ne znaju od koga kupuju.

U utorak, porota u federalnom sudu u Menhetnu nije trebalo više od jednog dana da donese presudu, u suđenju koje je trajalo oko tri nedelje.
Sudija okružnog suda SAD, Jesse Furman, prošlog marta je dozvolio Rybolovlevu da pokrene tužbu na osnovu prevare u vezi sa delom Leonarda da Vinčija, kao i radovima Gustava Klimta, Renea Magrittea i Amedea Modiljanija.
Rybolovlev je prvobitno podneo tužbu u vezi sa 15 umetničkih dela za koje je platio više od 1 milijarde dolara i optužio Bouviera da je naplatio stotine miliona dolara skrivenih marži.
Furman je odbacio tvrdnje o prevarama u vezi sa drugih 11 umetničkih dela, uključujući dela Pabla Pikasa, Augusta Rodina i Henria de Tuluz-Lotreka.
Rybolovlevu je dozvoljeno da tuži u vezi sa delom „Salvator Mundi“, iako je njegovo vlasništvo pokazalo neuobičajenu profitabilnost. Prema sudskim dokumentima, Bouvier je kupio da Vinčijevu sliku za 83 miliona dolara 2013. godine i prodao je Rybolovlevu narednog dana za 127,5 miliona dolara.
Rybolovlev je potom prodao „Salvator Mundi“ na aukciji kod kompanije Christie’s 2017. godine za 450,3 miliona dolara, što je rekordna cena za umetničko delo na aukciji.