Prošle godine suočili smo se sa razornim superćelijskim olujama, što je izazvalo strah jer stručnjaci upozoravaju da globalno zagrijavanje povećava učestalost ovakvih oluja. Ovih dana atmosferski uslovi se sve više komplikuju i samo još jedan faktor nedostaje da bi se formirao razarajući oblak.
Toplotni Talas i Početak Leta
Promene u klimi osećamo već neko vreme, a početak leta donosi prvi toplotni talas sa temperaturama do 35 stepeni Celzijusa, što je jedan od preduslova za jake oluje.
Ivan Ristić ističe da danas u Srbiju stiže tropski talas nazvan Scipione, koji će trajati do ponedeljka uveče. Sa temperaturama do 35 stepeni i visokom vlažnošću, osećaj će biti kao da je 36-37 stepeni.
Oluje i Temperatura Mora
Ristić napominje da trenutna temperatura Jadranskog mora, koja se kreće između 21 i 24 stepena, još uvek nije pogodna za superćelijske oluje. Međutim, mogu se pojaviti klasične oluje koje imaju slabije vetrove u poređenju sa superćelijskim, koje prati vetar brzine do 200 km/h. Da bi se formirala superćelijska oluja, temperatura mora mora biti oko 27 stepeni Celzijusa.
Prošlogodišnje Superćelijske Oluje
Prošle godine, kada je temperatura mora bila oko 30 stepeni, uslovi su bili pogodni za formiranje superćelijskih oblaka – velikih, dugovečnih rotirajućih olujnih sistema. Vodena para je ključna za oluje, a kada vidite perjanicu iz oblaka, to je znak da treba izbegavati tu oblast.

Razlike i Opasnosti
Superćelije, sa prečnikom od 20 do 50 kilometara i trajanjem od nekoliko sati, često su izvor ekstremnih vremenskih pojava poput olujnih vetrova, grada, poplava i tornada. Glavna razlika između običnih oluja i superćelija je prisustvo smicanja vetra sa visinom. Topliji okeani i više vodene pare u atmosferi omogućavaju jače i razornije oluje.
Globalno Zagrijavanje i Klimatski Ekstremi
Naš klimatolog, prof. dr Vladimir Đurđević, potvrđuje da globalno zagrijavanje povećava učestalost klimatskih ekstrema, uključujući superćelijske oluje. Topliji okeani omogućavaju veću količinu vodene pare u atmosferi, što je „gorivo“ za oluje. Kao rezultat, oluje su snažnije, traju duže i proizvode više padavina i grada.
Perspektive za Budućnost
Đurđević naglašava da sada živimo u atmosferi koja podržava snažnije i razornije oluje nego ranije. Svako leto nosi rizik od superćelijskih oluja, ali prognoza se može dati tek nekoliko dana unapred. Ovog leta možemo očekivati visoke temperature i potencijalne toplotne talase.
Prognoza za Naredne Dane
Prema meteorologu amateru Marku Čubrilu, pred nama su stabilni i sve topliji dani sa pravim letnjim vrućinama. Oko 11. juna moguće je osveženje uz pljuskove sa grmljavinom, što bi moglo doneti promenljivo i svežije vreme.
Ovaj pregled nam pomaže da bolje razumemo trenutne vremenske prilike i rizike koje nose superćelijske oluje, kao i uticaj globalnog zagrijavanja na naše okruženje.