Mačke vole da istražuju. Njihova radoznalost navodi ih da trče po kući i istražuju svaki kutak i pukotinu. Ali izlazak napolje može postati duboka fascinacija za mnoge mačke. Neki mogu čak početi da razvijaju probleme u ponašanju, pokušavajući da pobegnu svaki put kada se otvore ulazna vrata. Ovo je posebno slučaj sa mačkama koje nisu sterilisane.
Jedno rešenje za ovo problematično ponašanje može biti da izvedete mačku u šetnju napolju. Da li je to dobra ideja?
Zašto šetati mačku na povodcu?
Faktor koji utiče na to da mačka želi da izađe napolje je vezan za njeno urođeno ponašanje u lovu. Mačke će loviti, čak i ako imaju dovoljno hrane da zadovolje nutritivne potrebe koje su im obezbeđene.
Šetanje mačke na povodcu omogućava mački da se prepusti istraživačkom ponašanju bez rizika da se izgubi. Sa povodcem, možemo da vodimo njihov pravac i nadgledamo ih kako bismo održali njihovu bezbednost. Međutim, nisu sve mačke predisponirane da koriste povodac ili pojas. Možda će vam trebati pomoć da naterate mačku da hoda na povodcu, ali prvo treba da pogledamo da li je to dobra ideja.
Kao što smo videli, većina mačaka će želeti da ima slobodu da izađe napolje, čak i ako uživaju da provode mnogo vremena u zatvorenom prostoru. Ovo su neki od pozitivnih strana:
Pruža pozitivna iskustva: mačka će doći u kontakt sa mnogo novih stimulansa za njihova vizuelna, taktilna i mirisna čula. To uključuje osećaj trave pod šapama, miris lokalne flore i udovoljavanje njihovoj radoznalosti. Takva pozitivna iskustva takođe mogu poboljšati vezu između mačke i njenog vlasnika.
Smanjite ponašanje bekstva: neki stručnjaci preporučuju da šetanje mačke na povodcu može biti dobar način da se pomogne onima koji imaju tendenciju ka bekstvu.
Vežbanje: neke mačke su sklone gojaznosti, a neke su možda već postale gojazne. U ovim slučajevima, promena njihove ishrane je imperativ. Međutim, vežbanje im takođe može pomoći da izgube težinu. Uraditi ovo u ograničenim prostorima u zatvorenom prostoru može biti teško. Izlazak napolje omogućava mačkama da vežbaju svoje udove i pomaže im da smanje težinu.
Uravnotežuje ponašanje: postoje različiti razlozi zbog kojih mačka može biti hiperaktivna ili se uključiti u određena teška ponašanja. Ovo zavisi od pojedinačne mačke, ali da li su sterilisane, njihov proces socijalizacije i vrsta rase su uticajni. Mačka koja želi da izađe napolje će redovno gledati kroz prozor i može pokušati da izađe iz kuće. Izvođenje ovakvih mačaka u redovne šetnje može zadovoljiti ovu želju i pomoći im da uravnoteže svoje ponašanje kada se vrate kući.
Zašto ne treba da šetate mačku na povocu?
Kada šetate mačku uvek treba da budete svesni okoline. Napolju postoji mnogo veća šansa da će se mačka povrediti. Može naići i na druge životinje i preplašiti se. Pojedini psi su agresivni i odmah mogu krenuti u napad, pa je rizik od povrede znatno veći. Zato vam preporučujemo da šetate macu tamo gde ćete biti sigurni da nema pasa. U blizini vaše kuće ili oko zgrade.
Budite svesni toga da postoji mogućnost da će vaša mačka češće biti bolesna ako izlazi napolje. Može se prehladiti, pokupiti razne bakterije, parazite, buve. Šetnja može značiti i veće troškove kod veterinara. Naročito ako mačka nije šetana od kad je bila mače, pa nije izgradila imunitet.
Još jedna stvar na koju treba da obratite pažnju jeste da se napolju nalazi mnoštvo otrovnih biljaka koje maca može slučajno pojesti. Neki ljudi iz zlobe čak i ostavljaju otrove kako bi namerno ubijali mačke i pse. Kada šetate macu na povocu, morate konstantno pratiti gde se ona nalazi.
Na kraju krajeva, šetnja vašoj maci možda neće ni prijati. Ako primećujete da ona sama ne inicira šetnju, ne želi da joj stavljate povodac i primećujete da se ne opušta – najbolje je da od toga i odustanete.