Kalorija je jedinica merenja koja se u ishrani koristi kao mera energetskog sadržaja hrane.
Ona u hrani zapravo predstavlja kilokaloriju ili 1000 kalorija, ali se u uobičajenom govoru i upotrebi često koristi pojam kalorija umesto kilokalorija. Oznaka je kcal (kilokalorija).
Dakle, kada kažemo da ugljeni hidrati sadrže 4 kalorije po gramu, zapravo mislimo na 4 kilokalorije po gramu. Kada govorimo i pišemo o potrošnji, uvek se koristi pojam kalorija, pri čemu se misli na kcal.
Koliko je potrebno telu?
Dnevna potreba za kalorijama zavisi od veličine tela i nivoa dnevne aktivnosti. Osobe veće težine obično trebaju da unose više od mršavijih, pa potrošnja nije ista za svakoga. Ipak, postoje neki osnovni proračuni prema kojima možemo zaključiti koliko prosečnoj osobi treba kalorija uz prosečan nivo aktivnosti. Ako ste teži i fizički aktivniji, trebaće vam nešto više, dok će osobe koje više sede imati manje potrebe za kalorijama od prosečne osobe, prema prenesenim informacijama sa Covermagazina.
Za ženu prosečne težine i prosečne aktivnosti, dnevna potrošnja je oko 2000 do 2500 kcal.
Za muškarca prosečne težine i prosečne aktivnosti, dnevna potrošnja je 2500 do 3000 kcal.
Prosečna aktivnost podrazumeva osobu koja vežba tri puta nedeljno. Osobe starije od 40 godina takođe bi trebalo postepeno smanjivati kaloričnost hrane za jedan procenat godišnje u odnosu na dnevni unos.
Kalorije u hrani
Svaka namirnica se sastoji od masti, ugljenih hidrata ili proteina, ili kombinacije ova tri elementa.
Masti sadrže 9 kalorija po gramu (9 kcal),
Proteini sadrže 4 kalorije po gramu (4 kcal), i
Ugljeni hidrati sadrže 4 kalorije po gramu (4 kcal).
Budući da je većina namirnica kombinacija ova tri elementa, moraćete ili čitati deklaracije ili procenjivati sastav hrane. Voda nema kalorija, pa što je više vode u nekoj namirnici, to je manji energetski sadržaj. Zbog toga voće i povrće obično ima manje od 100 kalorija na 100 grama.