Ljubav švajcarskog stanovništva prema tradiciji ogleda se i u ponašanju kada je reč o putovanjima. Na osnovu sredstava plaćanja svojih klijenata, kompanija Swiss Bankers utvrdila je najpopularnije destinacije za odmor u protekloj godini.
Rezultati pokazuju da Švajcarci i dalje vole da provode odmor u sopstvenoj zemlji. Više od četvrtine troškova za putovanja u 2023. godini potrošeno je u Švajcarskoj, navodi se u studiji finansijskog pružaoca usluga objavljenoj u petak.
Kada je reč o putovanjima van granica Švajcarske, najpopularnije destinacije su njene neposredne susedne zemlje. Francuska je na prvom mestu sa 7,3% obima transakcija, a sledi Nemačka sa 7,1%. Italija, Velika Britanija, Španija i SAD, kao prva neevropska destinacija, našle su se na sedmom mestu.
Iako u prvih deset nema egzotičnih destinacija, čini se da daleke destinacije za odmor postaju sve popularnije. Troškovi putovanja u Japan su se više nego udvostručili, a Indonezija, Filipini, Australija i Tajland takođe su zabeležili snažan rast.
Destinacija na kojoj je potrošeno najmanje novca i koja se stoga može smatrati najegzotičnijom zemljom bila je Grenland u 2023. godini. Prethodne godine, ostrvo Vanuatu je još uvek držalo ovu posebnu „vodeću poziciju“.
Švajcarci najviše novca tokom odmora troše na lokalnu kupovinu, a zatim na putne troškove za hotele, letove i mobilnost. Skoro 7% se troši u restoranima. Plaćanja mobilnim telefonima u inostranstvu postaju sve popularnija – ova opcija je ubedljivo najčešće korišćena u evrozoni (69%), a zatim i u američkim dolarima (17%).
Međutim, kada je reč o sezonama, jasno je da fokus više nije samo na klasičnim letnjim odmorima. Iako leto i dalje prednjači sa 27% troškova za putovanja, proleće i jesen su takođe popularna vremena za putovanja sa po 25%, a zima sa 23%.
Naručivanje novčanica kod kuće ostaje popularna usluga. U 2023. godini, skoro 20% više novčanica je naručeno za putovanja nego prethodne godine. Američki dolar je najčešće naručivan, odmah zatim sledi evro.
Švajcarski franak je na trećem mestu sa 12%. Britanska funta je na četvrtom mestu sa 5%, dok se trend putovanja u Japan takođe odražava u naručivanjima jena, sa 4,8%.