Istraživači na Saveznom tehnološkom institutu ETH u Cirihu razvili su novu vrstu čokolade koja je održivija i bogatija hranljivim sastojcima od konvencionalnih proizvodnih metoda, kako je prikazano u studiji objavljenoj u utorak.
Istraživači ETH u Cirihu zamenili su kristal šećer u svojoj čokoladi delovima kakao voća koji se ne koriste u konvencionalnoj čokoladi. Novi recept predstavili su u studiji u stručnom časopisu Nature Food.
Pored kakao zrna, u čokoladi se nalazi i pulpa i delovi kore voća, kako je univerzitet napisao u saopštenju o studiji.
Istraživači su obradili ljusku kakao zrna u prah, koji su pomešali sa pulpom kako bi napravili žele. Sa ovim izuzetno slatkim želeom, istraživači su zamenili šećer koji se normalno dodaje.
Laboratorijska čokolada sadrži više vlakana i manje zasićenih masnih kiselina od obične čokolade, što je pokazala studija. Male farme takođe bi mogle imati koristi, prema ETH-u. One bi mogle diversifikovati svoj asortiman proizvoda i povećati svoj prihod korišćenjem više delova kakao voća.
Prema ETH-u, pronalaženje savršenog recepta za čokoladu od kakao voća nije bilo lako za istraživače. Jer previše soka dobijenog iz pulpe uzrokuje da se čokolada zgruša, a premalo čini da nije dovoljno slatka.
U laboratoriji su naučnici morali sistematski testirati konzistenciju različitih kompozicija.
Eksperimenti su pokazali da možete dodati maksimalno 20% želea u čokoladu, što odgovara slatkoći čokolade sa oko 5 do 10% kristal šećera. Za poređenje: 30 do 40% kristal šećera brzo se dodaje u konvencionalnu crnu čokoladu.
Međutim, još će proći neko vreme pre nego što čokoladu možete kupiti u prodavnicama. Prvo, cela vrednosna lanac mora biti završen, objasnili su iz ETH-a. Ali prvi korak je napravljen: recept za čokoladu od kakao voća registrovan je kao patent od strane ETH-a.