Racionalna potrošnja energije sama po sebi više nije dovoljna. Građevinski sektor u Srbiji i Evropi ima mnogo toga za razmatranje, jer mora adekvatno da odgovori na brojne izazove, koji slede tokom 2023. godine. Već danas je neophodno ulagati u građevinarstvo koje će smanjiti potrošnju i biti održivije za planetu, a nekoliko ključnih trendova oblikovaće u bliskoj budućnosti oblast komercijalnih, industrijskih i stambenih zgrada.
Potrebno je povezati nove i postojeće zgrade sa električnim vozilima, koja će uskoro i zakonom biti propisana, dok će zelenije i isplativije zgrade zahtevati stvaranje nove vrste majstora, koji vladaju potpuno novim setom znanja i veština.
Aleksandar Vasić, klaster menadžer u kompaniji Eaton Electric, ističe da iz 2022. godine moramo da izvučemo pouke za budućnost.
“Godina za nama jasno je pokazala da ne smemo da se oslonimo na isključivo jedan izvor energije u bilo kom obliku. Ipak, da bismo se bavili problemom energetske krize adekvatno moramo da gledamo dalje od 2023. godine. Već u najbližoj budućnosti, građevinarstvo će morati da transformiše svoje dosadašnje modele opskrbljivanja energijom, kako bi postalo nezavisnije od brojnih faktora koji su u potpunosti van kontrole ovog sektora i na koje ne može da utiče“, ističe Vasić.
Upravo zbog svega ovoga izdvaja se nekoliko trendova koji će oblikovati i transformisati ovu oblast ne samo tokom 2023. godine, nego i ubuduće.
Trend #1 Tehnologija smanjuje potrošnju energije
Vlade i regulatorna tela mnogih država naporno rade na tome da upravljanje energijom bude pametnije i održivije od početka do kraja. Prepoznajući izazove u okviru toga, ali i dobrobit njihovim prevazilaženjem, kao i pomoć koju mogu da pruže drugima koji kreću u taj proces, nezavisni think tank, Bruegel, pripremio je sažetak niza usvojenih mera od države do države, koji pokazuje različitost pristupa, čiji se primeri mogu pogledati na linku.
Za vlasnike zgrada širom Evrope, zajednička nit jeste potreba da pažljivo i drugačije, ali i pametnije tj. svrsishodnije upravljaju energijom u svakoj fazi planiranja, izgradnje i postojanja.
“Strateška upotreba novih tehnologija, kao što su sistemi za skladištenje energije, biće korisna u različitim tipovima zgrada. Prednosti su višestruke i relevantne za više zainteresovanih strana. Za potrošače energije postoji potencijal da u potpunosti iskoriste obnovljive izvore energije na licu mesta i iskoriste smanjene troškove energije nakon vršnog opterećenja. Sa druge strane, za organizacije zasnovane na ovakvoj mreži, postoji potencijal da se smanji veličina potrebnih veza i da potrošači smanje pritisak na mrežu“, objasnio je Vasić.
Trend #2 Uvezati električna vozila i obnovljivu energiju
Vlasnici zgrada su najčešće iznenađeni kad na istom mestu stoje punjenje električnih vozila (EV),
obnovljivi izvori energije i potrošnja struje. Nije im odmah jasno kako infrastruktura za punjenje
električnih vozila može da poveća stabilnost mreže – ali to je upravo ono što se može dogoditi zahvaljujući spajanju nekoliko sektora. Ovo je moguće boljim povezivanjem proizvodnje energije sa potrošnjom energije, ali i efikasnim korišćenjem obnovljivih izvora energije.
Ovaj tip pristupa, koji se u Eaton kompaniji zove Buildings as a Grid, pretvara zgradu u energetsko
čvorište i to je sad lako dostupno i prilagodljivo rešenje za mnoge građevinske kompanije.
“Zbog energetske krize, potrebe za većom upotrebom zelene energije, ali i promena navika u potrošnji struje smatra se da će sve više vlasnika zgrada tj. građevinskih kompanija koristiti ovakav pristup tokom 2023. i nadalje. Odluka EU da se odbace dizel i motori na benzin, kao i pozivi nacionalnim elektrodistribucijama da omoguće dvosmerno korišćenje struje, odnosno i njena proizvodnja od strane potrošača, biće sve glasnija. Sve ovo će pomoći lakšem punjenju EV-a i iskorišćenju obnovljive energije koje će zgrade samostalno proizvoditi“, rekao je Aleksandar Vasić.
Trend #3 Svetu su neophodni novi majstori
Specijalizovane veštine radne snage potrebne za novi nivo izgradnje hronično nedostataju širom Evrope. Zbog toga je obuka radne snage za izgradnju i instalaciju infrastrukture za nove tipove građevina neophodnih za energetsku tranziciju prioritet svuda, ne samo u Evropi.
Evropske zemlje će morati da ulože više truda tokom 2023. godine, kako bi osigurale da sektori
komercijalnih, industrijskih i stambenih zgrada imaju dovoljan broj neophodnih kvalifikovanih radnika koji umeju da “iznesu“ nove projekte.
“Realizacija strategije, koje će zameniti fosilna goriva obnovljivim izvorima energije, zahtevaće izgradnju potpuno nove, ali fleksibilne i pametne infrastrukture sposobne da odoli vremenu kako kvalitetom izgradnje, tako i svojim nultim uticajem na svoju okolinu i prirodu“, zaključio je Vasić.